Fronty a nedostatek odběrových míst. Celostátní plošné testování na Slovensku provází problémy

Dlouhé fronty a problémy provázely na Slovensku zahájení plošného testování obyvatel na koronavirus, které potrvá do nedělního večera. Už před oficiálním startem ojedinělé akce svého druhu v Evropě čekali zejména ve větších městech lidé v řadě, armádě se pak i kvůli chybějícím zdravotníkům nepodařilo včas otevřít všechna testovací místa. Později se situace zlepšila. Podle premiéra Igora Matoviče bude otestován každý zájemce. Účast na testování je dobrovolná, podle rozhodnutí vlády se ale na obyvatele s negativním výsledkem testu od pondělí nebude vztahovat zákaz vycházení.

„Každý, kdo se chce testování zúčastnit, se určitě dostane na řadu. Nechoďte na odběrová místa, kde jsou velké fronty, vpodvečer bude prázdno a v neděli ještě víc,“ napsal na sociálních sítích Matovič.

Úvodní fáze testování obyvatel starších deseti let se na Slovensku uskutečnila minulý týden ve čtyřech okresech na severu a východě země – podařilo se odhalit na 5594 nakažených. To představovalo bezmála čtyři procenta z celkového počtu téměř 141 tisíc otestovaných. Matovič odhadl, že celostátní testování potvrdí koronavirus u asi dvou procent otestovaných.

Dlouhé fronty čekajících na testy hlásili v sobotu představitelé vícero měst či obcí z různých regionů. Rovněž vybízeli obyvatele, aby raději přišli později. Bratislavský magistrát ráno uvedl, že místy musejí lidé na podstoupení testu ve slovenské metropoli čekat až tři hodiny. Armáda, která celou akci organizuje, dříve odhadla, že za hodinu dokážou zdravotníci na jednom místě otestovat 35 lidí.

„Všude se momentálně tvoří dlouhé fronty na několik hodin, doporučujeme odložit příchod na odběrná místa na odpoledne,“ napsal na sociálních sítích primátor západoslovenského města Hlohovec a poslanec parlamentu za vládní stranu Za lidi Miroslav Kollár. Dodal, že armáda, která celou akci organizuje, ve městě dokázala včas otevřít jen polovinu naplánovaných míst k testování, další by měla fungovat později. 

  Ruská policie zatkla Alexeje Navalného během pasové kontroly, do země se vrátil poprvé od otravy v srpnu

„Přijďte se otestovat, je potřeba se semknout,“ vzkázal Krajčí

„Přijďte se nechat otestovat. Jsme v situaci, kdy je potřeba se semknout a zastavit šíření viru, který způsobuje onemocnění covid-19. Máme jednu z posledních příležitostí, jak dokázat zlomit křivku růstu počtu infikovaných a zastavit nápor na naše nemocnice, které se nebezpečně zaplňují,“ vzkázal Slovákům ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který jako lékař spolu s chotí přišel pomáhat s testováním na jednom z odběrových míst ve slovenské metropoli.

Předseda slovenské vlády uvedl, že dvě hodiny po zahájení plošného testování bylo kompletních přes 97 procent plánovaného počtu testovacích týmů. Právě nedostatek zdravotnického personálu, který při testech provádí výtěru z nosu, nejvíce komplikoval přípravu celé akce. Premiér proto již dříve zdravotníkům slíbil vyšší odměnu za pomoc při testování.

Matovičův kabinet si od akce slibuje odhalení ohnisek nákazy koronavirem poté, co počty nakažených v pětimilionové zemi začaly v říjnu výrazněji stoupat. Úvodní fáze testování obyvatel starších deseti let se uskutečnila minulý týden ve čtyřech okresech na severu a východě země, kde se podařilo odhalit na 5594 nakažených. To představovalo bezmála čtyři procenta z celkového počtu téměř 141 tisíc otestovaných. Matovič odhadl, že celostátní testování potvrdí koronavirus u asi dvou procent otestovaných.

Slovenská armáda do poslední chvíle hledala zdravotníky k zajištění testování. Vyslání svých mediků na pomoc Slovensku přislíbily Maďarsko a Rakousko. Armáda plánovala sestavit na 4900 odběrových týmů, které kromě zdravotníků tvoří také vojáci, policisté či administrativní personál.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ještě během pátku, kdy armáda hlásila výraznější nedostatek zdravotníků k testování obyvatel, řekla, že akce není řádně připravena a hrozí nedostatek kapacity na otestování všech zájemců. Vybídla proto vládu, aby upravila podmínky nařízení o výrazném omezení volného pohybu osob.

  "Podivný útok" na Kivstar a Gerasimovova doktrína: ukrajinský spis, který viděla La Stampa, varuje Západ před ruskou asymetrickou válkou

K plošnému otestování obyvatel zakoupilo Slovensko antigenní testy. Ty jsou méně přesné než laboratorní PCR testy, protože neodhalí infekci u všech nakažených, zároveň ale ukážou výsledek již během zhruba čtvrt hodiny.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com