Pojišťovny podepsaly smlouvu o nákupu testů pro seniory

Zdravotní pojišťovny podepsaly s firmou Avenier smlouvu o nákupu antigenních testů k plošnému testování na koronavirus v domovech seniorů a dalších sociálních zařízeních. Na twitteru ministerstva zdravotnictví o tom informoval ministr Jan Blatný (za ANO). V pátek připustil, že se začátek nařízeného testování všude nestihne do pondělí 9. listopadu.

„Zástupci zdravotních pojišťoven mi potvrdili, že byla se společností Avenier podepsána smlouva o objednávce, odběru a distribuci antigenních testů. Nikdo tak nemusí mít obavy, testy budou dodány,“ uvedl Blatný.

Právě smlouva se zdravotními pojišťovnami chyběla k tomu, aby se mohlo s testováním začít. „Situace se prodlužuje, protože ani v nouzovém stavu nelze postupovat mimo právní rámec,“ řekl v pátek Blatný. Ladilo se podle něj to, jak za peníze z veřejného zdravotního pojištění právně správně testy nakoupit. Dva miliony antigenních testů od firmy Abott byly připravené ve skladech. Společnost Avenier by je nyní měla v nejkratší době rozvést.

Nařízení o plošném testování v sociálních zařízeních platí v Česku od středy a testy u klientů i personálu se mají opakovat co pět dnů. Půjde asi o 80.000 až 100.000 klientů a zhruba stejný počet personálu. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři, někde ale upozorňují na to, že personálu nebude dostatek i kvůli jeho nákaze.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nákaza ve více než dvou stovkách takových zařízeních. Ke konci října byl potvrzen koronavirus u 4763 pracovníků a klientů uvedených domovů, v září to bylo zhruba u čtvrtiny. Senioři mají při nákaze asi třicetiprocentní riziko, že budou potřebovat péči v nemocnici, mladší lidé asi čtyři procenta.

Autor: ČTK

  Žena s těžkým průběhem koronaviru porodila v Brně zdravého syna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com