WP: Poradci Trumpa vyzývají, aby se připravil na prohru

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že hodlá pokračovat v právních bitvách ohledně výsledků voleb, a soukromě své spojence a poradce vyzval, aby se za něj veřejně postavili, přičemž trval na tom, že má stále šanci svého demokratického rivala Joea Bidena porazit. Trumpovi poradci však v uplynulých dvou dnech s prezidentem soukromě hovořili i o tom, jak by se měl zachovat, pokud by prohrál, napsal dnes list The Washington Post (WP) s odvoláním na dva nejmenované zdroje z Trumpova okolí.

Někteří prezidentovi blízcí se zasazují o to, aby se Trump veřejně zavázal k pokojnému předání moci, pokud by byl Biden prohlášen za vítěze voleb. Jeden vysoce postavený představitel Trumpovy kampaně však uvedl, že v rozhovorech nepadla řeč o projevu, v němž by Trump uznal prohru.

Podle Trumpových spojenců je nepravděpodobné, že by prezident uznal porážku tradičním způsobem, tedy zdvořilým, velkorysým projevem, který se stal tradicí i po těch nejtvrdších soubojích o Bílý dům. Naopak, pokud Trump prohraje, bude podle zdrojů nadále bez důkazů tvrdit, že mu byly volby ukradeny.

Již v den voleb se Trump některým svým poradcům svěřil, že půjde o obtížnou bitvu, která mu však stojí za to. Někteří lidé v prezidentově okolí se jej snažili uklidnit a soukromě mu sdělit to, co se podle mnohých z nich jeví jako stále pravděpodobnější: že o Bílý dům přijde. Prezident přitom dal veřejně najevo, že prohru by nenesl lehce.

Poté, co Trump ve čtvrtek na briefingu v Bílém domě naštvaně zpochybnil legitimitu volebních výsledků, poradci ho v pátek přiměli, aby vydal odměřenější prohlášení ohledně stále pokračujícího sčítání hlasů a aby se zdržel veřejných výstupů. Páteční prohlášení vydané Trumpovou kampaní vyzvalo k „plné transparentnosti veškerého sčítání a volebního ověřování“. Trump v něm zároveň uvedl, že už nejde o jedny konkrétní volby se slovy „nikdy za vás a za náš národ nepřestanu bojovat“. Nejmenovaný zdroj, který má blízko k Trumpově kampani, prohlášení označil za malý krůček od vzdoru směřující k možné prohře.

  Izrael dokončí likvidaci všech praporů Hamásu, i v Rafáhu, řekl Netanjahu

Trump celý týden podle nejmenovaných činitelů jedná s řadou dlouholetých poradců a spojenců, včetně své bývalé poradkyně Kellyanne Conwayové, osobního právníka Rudyho Giulianiho, svého zetě a poradce Jareda Kushnera, viceprezidenta Mikea Pence, šéfky Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) Ronny McDanielové, personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse, jeho předchůdce Reince Priebuse a členů své kampaně.

Trumpovi spojenci jsou však stále rozdělení na dvě skupiny. Jedna v čele s prezidentem a jeho rodinou stále věří ve vítězství a v to, že má smysl bojovat, zatímco ta druhá, větší skupina poradců a republikánských činitelů, se domnívá, že prezidentský úřad Trumpovi téměř vyklouzl z rukou. I ti, kteří se ale nyní domnívají, že Bidenovo vítězství je takřka hotová věc, se potýkají s tím, jak to prezidentovi sdělit. „Vědí, že prohrál, nikdo ale patrně nechce králi Learovi či šílenému králi Jiřímu říct, že přišel o říši,“ uvedl jeden nejmenovaný republikán, který je v pravidelném kontaktu s Bílým domem.

Většinu pátku tak prezident strávil v Oválné pracovně, kde sledoval průběžné volební výsledky v televizi a volal svým spojencům a poradcům, které prosil „bojujte a braňte mě,“ uvedl zdroj WP, který je s obsahem rozhovorů obeznámen.

Od volebního dne Trump několikrát telefonicky hovořil s šéfem republikánské senátní většiny Mitchem McConnellem. Působil však klidně a pouze mu vysvětloval, proč si myslí, že má stále šance zvítězit.

Meadows opakovaně Trumpvi sdělil, že podle něj je stále šance získat Pensylvánii, což tvrdí i manažer republikánské kampaně Bill Stepien.

Kushner ve čtvrtek a v pátek obvolal spojence, aby jim řekl, že Trumpova kampaň vyslala právní týmy do všech států, o které stále bojuje, a zároveň jim popsal, jak kampaň pohlíží na průběžné výsledky a jaké jsou podle ní cesty k vítězství. Zdroj, který s Kushnerem hovořil, však uvedl, že působil podnikatelským dojmem, kampaň si podle něj patrně uvědomila realitu možné prohry.

  Ruský soud nařídil zabavit kanceláře organizace Memorial, která má Nobelovu cenu

Prezidentovy dospělé děti se podle zdroje, který s Trumpem hovořil ve čtvrtek, zdály být popuzenější možností prohry než sám prezident. Trumpovi nejstarší synové Donald Trump mladší a Eric v tentýž den na twitteru obvinili republikány, že Trumpa málo veřejně obhajují. Po výzvě Trumpovy rodiny zřídila jeho kampaň horkou linku, na níž mohou lidé hlásit podezření z volebních podvodů.

Kampaň zároveň rozhodla, že Trumpův poradce David Bossie, který však není právník, povede snahy zpochybnit výsledky v několika klíčových státech. Bossie na žádost o komentář nereagoval. Vzhledem k tomu, že osočování z podvodů již začalo, se přitom někteří poradci domnívají, že Trumpova kampaň a zejména Kushner se měli po právní stránce lépe připravit. Poradci zároveň uvedli, že současná právní strategie je více o reklamě než o politice. Jeden vrchní poradce WP sdělil, že nepanuje shoda ohledně toho, zda jde o dlouhodobou strategii, nebo pouze o snahu překonat několik dní, dokud nebude prezident více duševně připraven posunout se dál.

Nyní se Trumpův tým soustředí hlavně na Pensylvánii a Arizonu, řeklo WP několik zdrojů. Podle nich je Trump naštvaný, že zaostává za Bidenem v Georgii, o níž se domníval, že ji má jistou.

Trump mladší v pátek navštívil ústředí Republikánské strany v Atlantě, kde prezidentovy stoupence vyzval, aby neztráceli naději. McDanielová mezitím vystoupila v televizi Fox News, kde řekla, že Trumpova kampaň spatřuje mnoho nesrovnalostí ve sčítání. Následně odletěla do Georgie, kde se schyluje k přepočítání hlasů. Podporu Trumpovi ve čtvrtek na twitteru vyjádřil také viceprezident Pence, jenž prohlásil, že musí být započítán „každý legální hlas“. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow televizi CNBC v pátek řekl, že očekává „pokojné předání moci“. Uvedl, že Spojené státy jsou skvělá země a demokracie, a dodal: „Řídíme se zásadami právního státu, stejně jako tento prezident.“

  Izraelské letectvo v reakci na raketový útok z palestinského území zaútočilo v Pásmu Gazy

Někteří poradci hovořili o tom, že prezident by v případě prohry mohl odejít středem, nikoli jako poražený. Útěchou by mu podle nich mohla být skutečnost, že navzdory pandemii předčil očekávání, nejspíše pomohl republikánům v Senátu obhájit většinu a pomohl jim získat nová křesla ve Sněmovně reprezentantů. Údajně mu řekli: Toto není referendum o vás.

Pence takový přístup naznačil ve čtvrtečním tweetu, kde napsal, že gratuloval více než 20 republikánským zákonodárcům „za historická velká vítězství po celé zemi“, a dodal, že díky Trumpovi „máme ve Washingtonu silné konzervativce bojující za americký lid“.

Podle většiny lidí z Trumpova okolí není pravděpodobné, že by prezident v případě prohry Bílý dům odmítl opustit, jak se obávají demokraté. Jeden Trumpův spojenec takovou možnost přitom označil za „liberální blouznění“. Věří naopak, že Trump nakonec Bílý dům opustí, aniž by porážku přímo přiznal. Jeden republikán se zasmál, když si představil, jak bude situace vypadat za půl roku s tím, že Biden bude prezidentem a Trump bude stále tvrdit „ukradli mi to“.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com