Vyhlásit 16. listopadu pracovní volno? Rozumný nápad, říká Hamáček k návrhu odborů

Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) to označil za rozumný nápad.

O návrhu se zmínil předseda Českomoravská konfederace odborových svazů Josef Středula v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Vidíme před sebou příležitost. Za náklady jednoho dne se získá časový úsek čtyř dnů, kdy se omezí kontakty. Ideální by bylo, když by volno bylo i v pátek 13. listopadu. Za relativně nízké náklady se tak přeruší komunitní přenos viru,” uvedl Středula.

Situaci v nemocnicích označil za velmi vážnou. Doplnil, že mu Hamáček, který je předsedou Ústředního krizového štábu, přislíbil, že se návrhem bude zabývat. Nepřetržité provozy nebo kritická infrastruktura by se nezastavila, dodal Středula.

„Přijde mi to jako rozumný nápad, mohlo by to velmi přispět ke snížení mobility a případně zrychlení poklesu epidemie. Klíčové bude stanovisko ministerstva zdravotnictví,” uvedl k tomu pro ČTK později Hamáček.

Česko má stále vysoký přírůstek nově nakažených i vysoké procento pozitivních testů, data z posledních dní ale naznačují, že šíření infekce zpomaluje. Reprodukční číslo R, které odráží kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, kleslo na hodnotu 0,9.

Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda varoval, že zavedení dodatečného dne volna připraví českou ekonomiku za současných podmínek nouzového stavu o dalších 12 miliard korun, v případě dvou dnů o 24 miliard. Zatím se podle něj nezdá, že by situace v nemocnicích byla natolik kritická, aby měla taková dodatečná ztráta své opodstatnění.

Zdroj: https://www.novinky.cz/

  Spolupráce V4 by se podle Jindráka měla vrátit ke kořenům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com