Více než polovina Čechů kvůli pandemii méně utratí za Vánoce

Depositphotos

Více než polovina Čechů předpokládá nižší útraty za Vánoce v důsledku omezení nákupů v kamenných prodejnách, stejný podíl omezí výdaje kvůli dopadu pandemie na jejich osobní finance. Tři čtvrtiny mají v listopadu koupený alespoň jeden vánoční dárek. Pro 40 procent lidí budou letošní Vánoce znamenat i omezení tradičního setkávání s rodinou a přáteli, vyplývá z průzkumu, který mezi 880 respondenty uskutečnila úvěrová společnost Fair Credit.

Na 73 procent Čechů už v tuto chvíli řeší anebo má vyřešeny vánoční dárky, 45 procent z nich přitom začíná s nákupy už v říjnu nebo dříve, zbývajících 55 procent dělá první nákupy v listopadu. Pětina otázaných začíná řešit vánoční nákupy až v prosinci, pět procent dokonce až týden maximálně dva před svátky. S největším předstihem přitom začínají především ženy. V říjnu i dříve nakoupí první dárky 42 procent z nich v porovnání s 24 procenty mužů.

Na 37 procent Čechů inklinuje spíše k promyšlenému nakupování podle předem připraveného seznamu a jen část dárků pořizuje nahodile. Dalších 39 procent se naopak nechává raději inspirovat aktuální situací a nabídkou trhu a plánuje jen menší část vánočních nákupů. Zhruba pětina pak kombinuje plánované nákupy s nahodilými půl na půl.

Se seznamem vyrážejí na nákupy opět o něco častěji ženy, muži nakupují spíše nahodile a intuitivně, vánoční nákupní seznam nemají dopředu příliš promyšlený. Seznamy dárků má dopředu připraveny častěji i mladší generace do 35 let.

„Plánované nákupy značí zodpovědný přístup k financím, což je bezesporu ta lepší varianta. Pokud máte před sebou seznam dárků, můžete předem odhadnout celkové náklady za Vánoce a to, zda na ně bude vaše peněženka stačit. Impulsivní nákupy mohou sice přinést pod stromeček nečekané zpestření, je ale důležité hlídat si stanovený rozpočet,“ uvedl jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička.

  Obchvat Č. Budějovic bude hotový v roce 2024, řekl Havlíček

Češi chtějí nejčastěji utratit za letošní Vánoce do 5000 Kč, a to téměř polovina z nich. I přes dopady pandemie na osobní finance řady Čechů, se 78 procent dotázaných nechce kvůli Vánocům zadlužovat. Půjčku si vezme anebo ji zvažuje 8,5 procenta respondentů. Jde spíše o mladší generaci a častěji také o muže a respondenty s nižším vzděláním. Podle Konvičky přitom stoupá každoročně počet úvěrů v předvánočním čase o 30 procent proti běžným měsícům.

Letošní rok je v důsledku pandemie nestandardní. „Nicméně pokud dojde k plánovanému uvolnění a otevření maloobchodu a restaurací, očekáváme standardní zvýšený zájem o půjčky a předvánoční nárůst prodejů. Hlavním akcelerátorem poptávky po úvěrech tak bude letos nejen předvánoční období jako takové, ale i poměrně velký deficit v podobě odložené spotřeby v říjnu a listopadu,“ upozornil.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..