Ve středu přibylo 17.668 nakažených, nejvíc od začátku epidemie

litomerice.cz

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Země druhý den po sobě zaznamenala rekordní počet nových případů nemoci covid-19, dosud nejvyšší je i aktuální počet nakažených. Testy ve středu odhalily 17.668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo předchozí úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí, při podzimní vlně jich bylo nejvíc přes 122.000. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, asi o dvě stovky méně než předchozí den, z nich 1061 je ve vážném stavu.

Laboratoře provedly ve středu asi 37.000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Den předtím se nákaza potvrdila u 40 procent vzorků, v minulém týdnu byla pozitivních i víc než polovina provedených PCR testů. Antigenní testy jsou pozitivní asi v pěti až sedmi procentech, protože je většinou absolvují lidé bez příznaků.

Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12.621 lidí. V úterý eviduje ministerstvo 152 obětí, za středu zatím 84, zpětně se ale počty zemřelých zpravidla zvyšují.

Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno 794.740 případů covidu-19, z nich přes 649.000, tedy skoro 82 procent, se mezitím vyléčilo. Většina lidí má mírný průběh nemoci nebo je bez příznaků, v nemocnicích je nyní přes pět procent pozitivně testovaných.

Odborníci čekají, že počty hospitalizovaných i pacientů vyžadujících intenzivní péči ještě porostou, stejně jako denní přírůstky nakažených. Zlepšení čekají nejdřív příští týden. Česko je nyní v nejhorším, pátém stupni protiepidemického systému PES, situací se dnes bude zabývat i vláda. Epidemický index PES dnes klesl o dva body na 84 bodů. Od středy zohledňuje podíl pacientů s covidem-19, kteří o své nákaze před přijetím do nemocnice, zatímco pozitivita testů se do skóre už nezapočítává.

  Vojáci staví polní nemocnici. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá

Nejvýrazněji v posledních dnech rostl počet nakažených na severovýchodě Čech. V okrese Hradec Králové přibylo za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přibližně 1091 případů nemoci, na Rychnovsku 978 a Trutnovsku 968.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com