BISOP: Očkování lidí nad 80 let sníží úmrtí na polovinu

Naočkování lidí nad 80 let sníží o polovinu počet úmrtí na covid-19 a podobně klesne i počet vážných případů. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) lze interval mezi první a druhou dávkou vakcíny prodloužit až na 42 dní, Evropská léková agentura (EMA) ale nabádá k opatrnosti. Čím méně dávek vakcíny je k dispozici, tím je ale efekt odsunutí druhé dávky na úmrtích a vážných průbězích větší. V tiskové zprávě na webu o tom dnes informovalo Centrum pro modelování společenských a biologických procesů BISOP.

Autoři článku z BISOP, Eva Blechová, Pavel Hroboň a Jan Trnka, upozornili na to, že účinnost vakcíny po první dávce je třeba posuzovat až nejdříve dva týdny po její aplikaci. “Často je u vakcíny Pfizer uváděno číslo 52 procent. To ale ukazuje účinnost mezi prvním a 21. dnem po očkování. Nikdo soudný nemůže čekat, že vakcína bude chránit hned první den po její aplikaci,” uvedli.

Podle dat z klinického hodnocení je účinnost první dávky patnáctý až jednadvacátý den po aplikaci 89 procent. Pro další vakcínu Moderna je účinnost od 15. dne po aplikaci vyšší než 90 procent.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedla, že doporučuje podání druhé dávky 21 dní po první. Prodloužení až do 42 dnů nezakazuje, ale nabádá k opatrnosti. “Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při zvažování širšího dávkovacího intervalu, obzvlášť mimo interval 19 až 42 dnů po první dávce, protože riziko poklesu účinnosti vakcíny se zvyšuje s oddálením druhé dávky vakcíny,” uvedlo centrum.

Zdravotníci v Česku dosud podali téměř 269.000 dávek vakcíny proti covidu. Zhruba 37.200 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování. První dávku dostalo do konce ledna 77.214 lidí starších 80 let. K očkování se registrovalo přes 200.000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina.

  Vláda prodloužila do 31. srpna doporučení necestovat do zemí s extrémním rizikem

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko do konce ledna obdrželo 372.765 dávek vakcíny proti covidu-19, naprostou většinu od společností Pfizer/BioNTech. V lednu dodal 8400 dávek také výrobce Moderna, druhá část lednové dodávky se distribuuje od dnešního dne. Koncem příštího týdne firma dodá dalších 24.000 dávek.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *