Karlovarský kraj dále požaduje převoz pacientů do Německa

prusa3d.cz

Zastupitelstvo Karlovarského kraje dnes v usnesení vyzvalo vládu, aby umožnila převoz pacientů s covidem-19 z Karlovarského kraje do německých nemocnic. Kraj nemůže o převozu pacientů do sousední země rozhodnout sám. Na pokračující kritickou situaci v chebské nemocnici, v níž nejsou volné kapacity intenzivní péče, upozornili o víkendu signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v neděli na sociálních sítích uvedl, že vozit pacienty z přetížené nemocnice do Německa je nesmysl.

O pomoc ministerstva zdravotnictví, pokud jde o možnost převozu pacientů do blízkých německých nemocnic, požádal poprvé na začátku ledna hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to tehdy odmítl. Uvedl, že kapacity v ČR stačí a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic. Zastupitelé kraje ale na otevření hranic trvají.

Poslankyně z Karlovarského kraje Věra Procházková (ANO), která pracuje i jako lékařka na záchranné službě, dnes na zastupitelstvu upozornila, že pro péči v sousedním státě je vždy nutné mít souhlas zdravotní pojišťovny i pacienta. V praxi česká sanitka dojede na hranice, kde pacienta přeloží do sanitky německé.

Krajský zastupitel pro zdravotnictví Josef März (VOK) dnes řekl, že z přetížené chebské nemocnice se pacienti dál vozí jinam. Za posledních 48 hodin převezli zdravotníci jednoho pacienta mimo region, ostatní přemístili v rámci kraje, nejčastěji na covidová pracoviště. Bude-li covidových pacientů přibývat, musejí podle něj nemocnice zvážit další omezení, některé pacienty budou muset přijmout nemocnice v Sokolově a Karlových Varech, které se ale také potýkají s nedostatkem kapacit.

Babiš na svém facebookovém profilu v neděli uvedl, že vozit pacienty z přetížené nemocnice do Německa je nesmysl. Národní dispečink lůžkové péče podle něj funguje dostatečně, za posledních deset dní bylo přeloženo z Karlovarského kraje, i když omylem řekl Královéhradecký kraj, 28 pacientů, z toho z Chebu 23.

  Nemocnice by proti covidu povinně neočkovaly. Sociální služby to vidí jinak

V nemocnicích v Karlovarském kraji jsou podle ministerstva zdravotnictví kapacity oddělení ARO a JIP k dnešku volné z pěti procent, šestý den nejsou volná lůžka pro pacienty s covidem, pro ostatní jsou volná čtyři. Chybí i volná lůžka s kyslíkem na ostatních odděleních. K dnešku je tam volných 16 lůžek pro covidové pacienty a 34 lůžek pro ostatní pacienty. Jde tak o osm procent kapacity těchto lůžek v kraji.

Odlehčit nemocnicím v českém pohraničí by mohla spolková země Sasko. „Jsme připraveni přijmout do péče pacienty z České republiky. Máme zde mnoho českých kolegů, kteří si sami přejí, aby česká vláda tuto pomoc přijala,“ řekl minulý týden saský premiér Michael Kretschmer (CDU) televizi CNN Prima News. Dodal, že česká vláda o nabídce pomoci ví.

V kraji se aktuálně s covidem-19 léčí 5662 lidí, nejvíc od začátku epidemie v kraji. Za poslední týden přibylo v kraji v průměru okolo 450 případů denně. Nejvíce jich přibylo ve středu, a to 795, což byl zároveň druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com