V pondělí přibylo v ČR 7117 případů covidu, více než před týdnem

V pondělí přibylo v Česku 7117 potvrzených případů nemoci covid-19, o 152 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí s koronavirem 5854 pacientů, to je o zhruba o 400 více než v neděli, proti minulému pondělí jich je přibližně o 400 méně. Ve vážném stavu je 988 lidí. Před týdnem jich bylo přes 1000. Index epidemického systému PES zůstal na 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale zůstává nad 1,0. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet lidí, u kterých se v ČR od začátku epidemie loni v březnu nový koronavirus potvrdil, se blíží milionu. K dnešku to bylo zhruba 994.500 lidí. Aktuálně je s covidem-19 nemocných asi 92.700 lidí. Počet zemřelých s koronavirem stoupl od začátku epidemie na 16.545. Na pondělí zatím připadá 63 úmrtí. Při pozdějších aktualizacích se tento údaj většinou zvyšuje.

Dosavadní rekord v počtu úmrtí v jednom dni je z loňského 3. listopadu, kdy v souvislosti s koronavirem v zemi zemřelo 262 lidí. V uplynulém týdnu připadlo na každý den v Česku v průměru 124 zemřelých. Za celý leden zemřelo podle statistik přes 4500 lidí. Měsíčním maximem zůstává listopadových 4936 úmrtí.

Počátkem listopadu nemocnice čelily i dosud největšímu náporu pacientů s covidem, denní počty hospitalizovaných tehdy opakovaně přesáhly 8000. Od začátku letošního roku bylo maximem 7473 případů ze 7. ledna. Od poloviny ledna počty hospitalizovaných s několika výjimkami dosud klesaly. Právě uvolněním kapacity nemocnic podmiňují vládní představitelé přechod protiepidemických opatření v Česku do nižšího stupně. Nyní platí nejpřísnější pátý stupeň.

Laboratoře udělaly v pondělí přes 63.600 PCR a antigenních testů na přítomnost koronaviru. Pozitivní byla podle předběžných údajů čtvrtina vzorků. V mezitýdenním srovnání se pozitivita vzorků zvýšila o 2,5 procentního bodu. Údaje ale běžně podléhají zpětným revizím.

  Musím bohužel konstatovat, že se epidemie covidu nevyvíjí dobrým směrem, řekl ministr Vojtěch

Nejhorší epidemická situace je nyní na Sokolovsku, kde připadá za poslední týden 1230 nových případů na 100.000 obyvatel. Následuje Chebsko s 1098 případy a Trutnovsko s 1043 případy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní.

Zdravotníci v Česku dosud podali téměř 280.066 dávek vakcíny proti covidu a přes 44.700 lidí dostalo obě potřebné dávky. Z toho v pondělí bylo doočkováno 6309 lidí.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince a vakcínu zatím dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. V pondělí se aplikovalo 9608 dávek vakcíny, proti předchozímu pondělí to bylo zhruba o 2600 méně. 

PES stagnuje na 73 bodech, reprodukční číslo těsně nad 1,0

Index protiepidemického systému PES pro dnešek zůstává na pondělních 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale druhý den v řadě zůstává těsně nad 1,0. Index nadále zůstává ve čtvrtém stupni rizika z pěti, platná protiepidemická opatření však odpovídají nejpřísnějšímu stupni.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index nepřetržitě od poloviny ledna.

Rizikové skóre PES se počítá z počtu nakažených v obecné populaci a mezi seniory na 100.000 obyvatel za 14 dní a příjmů do nemocnic, kdy nakažený o své pozitivitě neví. Všechny tři ukazatele v pondělí ve srovnání s předchozím dnem mírně klesly. Nepatrně se zlepšil i čtvrtý hodnocený parametr, zjednodušené reprodukční číslo. Stále ale zůstává těsně nad hodnotou 1,0. To znamená, že jeden nemocný s potvrzeným covidem v průměru nakazí přibližně jednoho dalšího člověka.

Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

  Ve čtvrtek přibylo 306 případů covidu, PCR testů bylo dosud nejvíc

Kvůli riziku nakažlivější britské formy koronaviru a trvající přetíženosti nemocnic ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává se změnami v tabulce protiepidemických opatření systému PES. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od začátku února.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *