Moskevské věznice podle AP zaplavili zadržení demonstranti

Moskevské věznice zaplavili zadržení demonstranti, kteří se zúčastnili nedávných protestů proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného, napsala agentura AP. Někteří zatčení si stěžují, že po zadržení museli hodiny strávit v policejních autobusech, další popisují přeplněné cely. Úřady řadu lidí přesunuly do věznic mimo ruskou metropoli.

AP upozorňuje například na video, které natočil jeden ze zadržených a na němž je vidět skupina lidí vměstnaná v policejním minibusu. Jeden z nich říká, že je policie takto zadržuje už devět hodin. Dodává, že někteří musejí stát, protože vůz je přeplněný, nemají přístup k vodě, jídlu ani toaletám.

„Byli jsme zadrženi 31. ledna během poklidných protestů a žádáme pomoc a pozornost veřejnosti k nehumánním podmínkám, ve kterých musíme být,“ říká muž na videu, které umístila v úterý na platformu Telegram žena, jež ho dostala od jednoho ze zadržovaných v minibuse. Další video ukazuje, jak se ve špinavé cele určené pro osm vězňů tísní 28 mužů čekajících na převoz, popisuje agentura.

Demonstrací na podporu Navalného se 23. a 31. ledna zúčastnily navzdory úředním zákazům desítky tisíc lidí v desítkách ruských měst. Protesty se konaly i v úterý, kdy soud změnil dřívější podmíněný trest kritika Kremlu na nepodmíněný. Policie proti demonstracím tvrdě zasáhla a od začátku protestů zadržela přes 10.000 lidí, vyplývá z informací serveru OVD-Info, jenž se specializuje na monitorování policejních zákroků.

Bezpečnostní složky některé z protestujících na ulicích zbily a obhájci lidských práv tvrdí, že mnoho policejních oddělení odmítlo pustit advokáty k jejich mandantům, popisuje AP, podle níž soudy v ruské metropoli zatím poslaly v souvislosti s nedávnými demonstracemi do vězení 972 lidí za různé přestupky. Mnoho z nich odsoudily k trestům odnětí svobody od pěti do 15 dnů. Jejich počet však ještě zřejmě poroste, jelikož další případy budou soudy projednávat.

  Ruské střely zasáhly nákupní středisko v Kremenčuku, bylo plné lidí

Marina Litvinovičová z komise dohlížející na podmínky v ruských vězeních přitom tvrdí, že moskevské věznice nejsou schopny zvládnout takový příliv odsouzených demonstrantů. „První krize nastala, když policejní dodávky a autobusy (se zadrženými) jezdily nervózně po Moskvě a věznice je nevpustily. Nevěděly, kam ty lidi umístit. Někteří byli přivezeni zpět na policejní okrsky. Někteří stáli celý den uvnitř policejních dodávek poblíž věznic. Jedni měli štěstí a dostali jídlo a mohli na toalety, další štěstí neměli a museli močit do lahve,“ popsala Litvinovičová.

S tím, jak se moskevské věznice zaplnily, úřady přesunuly některé zatčené mimo metropoli. Například v obci Sacharovo, která leží asi 65 kilometrů jižně od Moskvy, bylo v místním zařízení ve čtvrtek večer více než 800 lidí, kolem 90 procent z nich tvořili zadržení demonstranti, řekla agentuře TASS Litvinovičová.

Jeden z tamních vězňů, jenž dostal u soudu v souvislosti s úterními protesty patnáctidenní trest, agentuře AP popsal, že v jedné z cel, kde pobýval, nebylo dostatek lůžek, chyběly na nich matrace a policisté 28 vězňům v cele nechali dvě pětilitrové lahve s vodou. Po necelých pěti hodinách ho přemístili do menší cely pro čtyři osoby.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek odmítl obvinění ruského státu z masových represí proti přívržencům Navalného a zodpovědnost za přeplněné cely připsal samotným zadrženým. „Tuto situaci nezpůsobili strážci zákona, ale účastníci nepovolených akcí,“ citovala Dmitrije Peskova agentura Interfax.
Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com