Česko očkování AstraZenecou nepřeruší. Premiér chce delší dobu mezi dávkami, aby tu první dostalo víc lidí

Česko bude dál očkovat proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, řekl při odletu na návštěvu Rakouska novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplynulo to podle něj z úterní jednání vládní Rady pro zdravotní rizika. Očkování vakcínou AstraZeneca v posledních dnech pozastavily některé státy. Ministerstvo zdravotnictví má podle premiéra prověřit možnost prodloužit interval mezi dávkami očkovacích látek, aby bylo možné dát první dávku rychleji více lidem.

Očkování vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca pozastavily od pondělí Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr, Švédsko, Lotyšsko či Lucembursko. Chtějí počkat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi a poté vydá k vakcíně stanovisko.

Česko podávání preparátu nepřerušuje. Ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný novinářům v pondělí řekl, že se neprokázala souvislost vakcíny s případy výskytu krevních sraženin.

To potvrdil i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti (onemocnění) covid-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií,“ uvedli představitelé ústavu na twitteru.

„Nadále platí, že se neprokázalo, že je očkování v České republice potřeba přerušit.“

Premiér Babiš v úterý řekl, že se na záležitost Blatného při jednání Rady pro zdravotní rizika ptal. „On odpověděl, že je hematolog, že tomu rozumí a ČR bude pokračovat dál v očkování,“ prohlásil premiér.

Interval mezi dávkami

Česká vakcinologická společnost navrhuje upravit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19. U očkovacích látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna může podle nich být až šest týdnů.

V současné době je druhý termín přidělovaný zhruba po 21, respektive 28 dnech. U AstraZenecy by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů.

Babiš řekl, že ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol se delšími intervaly zabývat. „My v podstatě s dalšími experty jako profesorem (předsedou České vakcinologické společnosti Romanem) Chlíbkem a epidemiologem (Petrem) Smejkalem vlastně naléháme na ministerstvo zdravotnictví, aby prověřilo možnost delšího intervalu,“ uvedl premiér.

  Senát projedná pravomoci prezidenta podle prognózy Zemanova stavu

Umožnilo by to naočkovat větší množství lidí první dávkou rychleji než dosud. „Doufejme, že si to na ministerstvu vydiskutují a přijmou urychleně nějaký závěr,“ dodal.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com