Odborníci varují před tlakem na používání neschválených vakcín

Odborníci varují před mediální a politickou propagací vakcín proti covidu-19, které nebyly schváleny Evropskou agenturou pro léčivé prostředky (EMA). Pod politickým a mediálním tlakem by se podle nich také nemělo měnit používání léčiv. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci vědecké rady Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v čele s předsedou rady a děkanem fakulty Tomášem Šimůnkem.

Vědecká rada uvedla, že se znepokojením sleduje situaci kolem používání léčiv a vakcín během pandemie covidu-19. Zdůrazňuje, že léčiva musí být používána pouze na základě dat založených na důkazech z preklinických experimentů a klinických studií, která splňují mezinárodně uznávané standardy. Použití takovým způsobem, který není v souladu s registrací a dokumenty k léčivu, nesmí podle rady „podléhat vnějším mediálním či politickým tlakům“.

„Vědecká rada považuje používání vědecky neověřených léčivých přípravků a jejich kombinací v terapii covidu-19 za neetické a potenciálně nebezpečné. Riziko negativních dopadů takové terapie může ohrozit nejen zdraví pacientů, ale i důvěru společnosti v racionální farmakoterapii a ve svém důsledku v principy celé moderní medicíny založené na důkazech,“ uvedli členové v prohlášení.

Politickým tématem se v minulých dnech stalo nasazení léčivé látky ivermektin, která se používá proti parazitům. Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) doporučoval lék distribuovat praktickým lékařům, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že by si jej sám nevzal. Nakonec ale ministerstvo umožnilo lék podávat podle uvážení lékaře při experimentální léčbě covidu.

Odborníci varují také před „neuváženou mediální a politickou propagací“ vakcín proti covidu-19, které neschválila EMA a nemají registraci pro používání v EU. „K očkování proti covidu-19 mohou být schváleny a použity pouze vakcíny, které úspěšně prošly náročnými a přísně kontrolovanými klinickými studiemi, jejichž výsledky byly řádně a úplně zdokumentovány a doloženy,“ doplnili členové vědecké rady. Výrobci také podle nich musí doložit, že jsou připraveni zajistit výrobu všech šarží a kontrolu jejich jakosti podle mezinárodních standardů.

  Lékový ústav eviduje osm podezření na úmrtí po očkování

V Česku se v poslední době diskutuje o používání ruské vakcíny Sputnik V nebo čínské vakcíny, které nemají registraci pro používání v EU. Někteří politici včetně prezidenta Miloše Zemana uvedli, že by jim pro nasazení vakcíny v Česku stačil souhlas českého lékového ústavu. Ministerstvo zdravotnictví ale takový postup odmítá. Zeman kvůli Sputniku neúspěšně žádal odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com