Sněmovnu zřejmě čeká další debata o nouzovém stavu

Sněmovna zřejmě bude příští týden v souvislosti s koronavirovou krizí opět jednat o prodloužení nouzového stavu, o což má vláda požádat poslance v pondělí. Členové dolní komory se sejdou vedle pokračující řádné schůze hned na třech schůzích mimořádných. Na jejich programu jsou například různé sociální předlohy a debata o Národním plánu obnovy, na který by mělo Česku připlynout z unijního rozpočtu kolem 170 miliard korun.

Řádná březnová schůze bude pokračovat posledním týdnem od úterního odpoledne. Na programu je mimo jiné opět verdikt o senátním vetu zavedení až třímilionové sankce pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí vydaných podle krizového zákona. Sněmovna o něm dosud nerozhodla i kvůli covidovým karanténám v provládním táboře a je možné, že hlasování znovu odloží.

Na stejný den je totiž svolána mimořádná schůze k vládním i poslaneckým sociálním zákonům v prvním a ve druhém čtení. Patří k nim přeměna dětských skupin na jesle, zvýšení dětských přídavků a některých příspěvků na péči, zpřísnění pravidel pro vyplácení dávek v hmotné nouzi a úprava odměny pěstounů a financování klokánků a podobných dětských domovů. Na pátek je z podnětu části opozice i koalice svolána schůze k Národnímu plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Poslanci chtějí slyšet, jak hodlá vláda peníze využít. Ve středu v podvečer by měla Sněmovna projednat na další mimořádné schůzi poslaneckou předlohu o odkladu zavedení takzvaného chráněného účtu pro dlužníky v exekuci.

Prodloužení nouzového stavu navrhuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních dnech, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí. Nynější stav nouze končí v neděli 28. dubna. Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá v dolní komoře dojednanou podporu pro jeho pokračování. Podklady k účinnosti opatření by měly obdržet opoziční strany v pondělí. Na který den bude schůze k případné vládní žádosti svolána, zatím není jasné. Pravděpodobný se jeví čtvrtek nebo pátek.

  Protiepidemická opatření hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Na řádné schůzi by mohli poslanci pokračovat ve schvalování širších pravomocí České národní banky k určování podmínek úvěrů na bydlení a návrhu KSČM na uzákonění nejméně pětitýdenní dovolené. Schvalování širších pravomocí centrální banky brzdí zatím úspěšně část opozice. Podobně je tomu také v případě prodloužení zákonné dovolené o týden z nynějších nejméně čtyř týdnů a v případě návrhu zákona, který se týká výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Poslanci by se měli vrátit rovněž k debatám o strategii očkování proti koronaviru a k organizaci letošních maturit i k případným představám o otvírání škol. Podle programu schůze je čekají rovněž předlohy ve druhém čtení. Patří k nim návrh proti invazivním nepůvodním druhům rostlin a živočichů, cizinecká novela o přesnějším vymezení rodinných příslušníků občanů Evropské unie.
Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *