Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

zpravy.aktualne.cz

 Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat ohledně soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dožadoval jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem kvůli rostoucímu napětí mezi oběma státy, ale dosud neobdržel odpověď, řekla Reuters prezidentova mluvčí Julija Mendelová.

Ukrajinská diplomacie v dnešním prohlášení také vyzvala Rusko, aby stáhlo svá vojska od Ukrajiny a přestalo s válkychtivou rétorikou a dezinformacemi.

Rusko se odmítlo zúčastnit i sobotního jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě o soustřeďování ruských jednotek u Ukrajiny, které iniciovala ukrajinská strana, připomněla dnes ukrajinská agentura Unian.

Ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin čtyřikrát ostřelovali území Doněcké lidové republiky, uvedla dnes ruská státní agentura TASS. Jako Doněckou, resp. Luhanskou lidovou republiku označují proruští separatisté území, které ovládli od jara 2014 v Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu na východu Ukrajiny. Ruská média dříve dávala názvy neuznávaných “lidových republik” do uvozovek.

Zelenského mluvčí dnes vyloučila možnost ukrajinského útoku na Donbas, Kyjev se ani nechystá rozpoutat boje. “Ukrajina nemůže útočit na své území a bojovat s vlastními lidmi,” řekla podle listu Kommersant v reakci na tvrzení šéfa Doněcké lidové republiky Denise Pušilina, podle kterého je Kyjev připraven rozpoutat rozsáhlý konflikt. “Velitel naší (ukrajinské) armády už oznámil, že zprávy o údajně chystaném útoku Ukrajiny na Donbas jsou naprosto falešné dezinformace,” uvedla prezidentova mluvčí.

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území, i když Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá. Boje si dosud vyžádaly více než 13.000 mrtvých.

Napětí v Donbasu v posledních týdnech stoupá. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem “ozbrojené agrese” Ruska pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu, Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací.

  Lukašenko vyměnil ministra vnitra, stal se jím policejní náčelník

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *