Za výbuchy muničních skladů stojí ruští agenti GRU

Policie podezřívá dva členy ruské vojenské zpravodajské služby Anatolije Chepiga a Alexandra Miškina, že mohli být za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Při masivním výbuchu 50 tun munice v říjnu 2014 byli zabiti dva občané České republiky, Vratislav Havránek a Luděk Petřík, a několik obcí bylo evakuováno. Předseda vlády Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček to řekli na sobotní tiskové konferenci s tím, že Česká republika vyloučí 18 ruských diplomatů v reakci na ohlášená ujednání. O pět let později byli Chepig a Mishkin nalezeni jako ruští agenti, kteří se neúspěšně pokusili zavraždit dvojitého špiona Sergeje Skripala v Salisbury ve Velké Británii za pomoci nováčka v boji proti paralyzující látce.

V GRU spolupracuje Čepiga s Miškinem ve specializované jednotce číslo 29155, která provádí brutální akce v zahraničí. Policie, konkrétněji Národní středisko pro organizovaný zločin, na tomto případu spolupracovala mnoho let společně s kontrarozvědkou BIS a okresní prokuraturou v Brně. Detektivové dokázali v loňském roce dosáhnout dalšího pokroku na základě nových informací. Případ projednala před dvěma týdny vládní zpravodajská komise.

Policie potvrdila, že oba muži přijeli do České republiky z Moskvy plánovaným letem společnosti Aeroflot 13. října 2014. 16. října opustili zemi, zamířili do Rakouska a odtud odletěli zpět do Moskvy. Po vstupu do České republiky se oba osvědčili krycími pasy vydanými zpravodajskou službou GRU a později je použili při incidentu ve Velké Británii. Cestovní doklady byly vydávány pod pseudonymy Ruslan Boširov a Alexandr Petrov.

Veřejně oznámeným cílem cesty bylo navštívit předem rezervovaný vrbětický muniční sklad. Každý, kdo si přeje navštívit zařízení z obchodních důvodů, musí předem zaslat e-mail jeho správci s dotazem na časový rámec, do kterého chce přijet; pro cizince musí také poskytnout kopii svého pasu. Čepiga a Miškin dostali rozkaz poslat do Vrbětic e-mailem, který byl na základě odborných znalostí policie zbaven všech metadat. To znemožňuje přesně určit, odkud byl odeslán.

  Nord Stream 2 nebude za současných podmínek certifikován

Je zřejmé, že oba během pobytu v České republice za sebou zametli stopy, nebo se chtěli co nejvíce vypátrat. Pas, který poslali do Vrbětic, se lišil od pasu, který překročili státní hranici. Opět se jedná o obálky, tentokrát vydané pod jmény Ruslan Tabarov (pro Chepigu) a Nikolai Popa (pro Mishkin). Po krátkém pobytu v Praze se Čepiga s Miškinem vydali na sever na Moravu, kde pobývali v malém ostravském hotelu. Provozovatel vydal povolení ke vstupu do Vrbětic s platností od 13. do 17. října. V 9:25 16. října explodoval muniční sklad č. 16. Policie dosud neprokázala přímé důkazy o tom, že oba skutečně vstoupili do komplexu fyzicky, ale věří, že tento předpoklad je vysoce realistický.

To bylo způsobeno jejich příchodem do České republiky v daném časovém období, přesunem na Moravu, kde se nachází sklad, vydáním žádosti o návštěvu a použitím krycího pasu, později proti němu bojovali ve Velké Británii. Dalším vodítkem jsou násilné akce, které byly dnes odhaleny, a všechny jsou zapojeny – méně známým případem je případ Salisbury.

Podle policie zde Čepiga a Miškin vykládali zbraně, když byli ve Vrběticích. Tyto zbraně koupí jeden z významných bulharských obchodníků se zbraněmi. Je zřejmé, že dodával zbraně Ukrajině, která byla ve válce s Ruskem. Podnikatel to měl prodat ukrajinské armádě a Moskva to rozhodně nechtěla. Pokud výbušné zařízení použité v zásilce zbraň zničí, způsobí to v očích jejích partnerů poškození obchodníkovi. Policie se proto zabývá verzemi, které se objevily u Čepiga a Miškina. „Výbušný systém nebyl objeven, protože oblast Vrbetice byla zcela zničena. K výbuchu nemusí dojít v České republice, ale pouze při následném transportu zbraní do jiné země,“ uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

  Moskva útočí na Evropu. „Poznat Krym“ nebo odejít.

Pokud je tato hypotéza pravdivá, pak mohl sklad vybouchnout předčasně. Není vyloučeno, že zmínění zahynuvší zaměstnanci Havránek a Petřík mohli s materiálem manipulovat a tím explozi způsobit. Vrbětický areál si dlouhodobě pronajímá od státního podniku Vojenský technický ústav společnost Imex Group.

Fakta prokázala, že jedním z důležitých cílů Gruzie je bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev (Emilian Gebrev). V roce 2015 provedla mezinárodní zpravodajská organizace Bellingcat a bulharská policie vyšetřování, které to později potvrdilo. Ruský zpravodajský personál se zúčastní dvou pokusů otrávit podnikatele. Bylo to poprvé, co se to stalo v hlavním městě Sofii, a podruhé se to stalo v letním domě u Černého moře o měsíc později. V květnu 2015 se Gebrev najednou necítil dobře a začal pořádat večeři v luxusní restauraci v centru bulharského hlavního města. Oči měl potřísněné krví a další den upadl do kómatu. Lékař zjistil, že obchodníka někdo otrávil dvěma jeho společníky. O rok později se vyšetřovatelům nepodařilo najít pachatele útoku. Znovu však otevřeli případ, kdy byl v roce 2018 otráven Sergej Skripal.

Bulharská prokuratura tehdy získala nové informace a obvinila z pokusu o vraždu Gebreva dva ruské občany spojené s GRU. Motiv atentátu zůstal nevyřešen, nejčastěji se spekulovalo o tom, že Gebrevovo impérium dodávalo zbraně ukrajinskému ministerstvu vnitra a Národní gardě, jejíž členové bojovali ve válce na Donbasu proti proruským separatistům.

Autor: Peter Jelen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..