Kulhánek: Izrael má plné právo chránit své občany, má podporu ČR

ct24.ceskatelevize.cz

Izrael má plné právo chránit své občany a má neochvějnou podporu České republiky. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek to řekl při dnešní návštěvě země. Ve městě Petach Tikva u Tel Avivu si společně s izraelským ministrem Gabim Aškenazim a slovenským protějškem Ivanem Korčokem prohlédl budovy poničené palestinskou raketou.

“Téměř nejsem schopen slov,” řekl Kulhánek poté, co viděl následky bojů. Poznamenal, že je poctěn Aškenaziho pozváním. “Když jsem jej obdržel, neváhal jsem ani vteřinu,” prohlásil ministr. Izraeli je podle něj třeba připomínat, že má ve světě přátele.”Izrael má plné právo chránit svoje občany,” zopakoval Kulhánek dříve deklarovaný postoj.

Připomněl, že izraelské vlajky visí u Pražského hradu, na Strakově akademii či na Černínském paláci, kde sídlí resort zahraničí.

Kulhánek se dnes mimo jiné sejde také s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. V Izraeli je také šéf německé diplomacie Heiko Maa, který se v Ramalláhu sejde i s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou.

Aškenazi poděkoval Česku i Slovensku za solidaritu. Útok na své území by podle něj žádná země netolerovala. “Téměř 4000 raket bylo vypáleno z obydlené oblasti do obydlené oblasti,” poznamenal.

Násilí mezi Izraelem a Hamásem od minulého pondělka eskalovalo nejvíce od poslední války v roce 2014. Mezinárodní společenství se snaží obě strany přivést ke klidu zbraní a k vyjednávacímu stolu. Přední politický představitel Hamásu Músá abú Marzúk ve středu uvedl, že konec bojů očekává do jednoho či dvou dnů.

Současné boje na Blízkém východě vypukly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Začátkem května se také očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů se měli nastěhovat židovští osadníci.

  O budoucnosti Arenbergera ve vládě rozhodne Babiš ve středu

Izrael čelí ostřelování raketami z Pásma Gazy, na což jeho armáda odpovídá vzdušnými protiúdery. V izraelských městech zároveň dochází ke střetům mezi radikálními Židy a radikálními Araby, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.

Mezi 227 palestinskými oběťmi je 64 nezletilých; zraněno je 1620 Palestinců. Na izraelské straně je 12 mrtvých, včetně dvou dětí.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *