Bělorusko a Lotyšsko si vyhostily velvyslance i všechen personál ambasád

Bělorusko dnes vyhostilo lotyšského velvyslance v Minsku i všechny zaměstnance ambasády vyjma jedné osoby. Lotyšsko vzápětí reagovalo stejným krokem a vypovědělo běloruského velvyslance i s dalšími diplomaty. Informovaly o tom agentury BelTa a Reuters. Bělorusko vykázání lotyšských diplomatů zdůvodnilo zneuctěním státní vlajky při hokejovém mistrovství světa.

“Velvyslanci bylo navrženo, aby opustil Bělorusko do 24 hodin,” sdělil podle BelTa běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej. Dodal, že veškerému diplomatickému, administrativnímu a technickému personálu bylo “navrženo” totéž s 48hodinovou lhůtou. Zůstat může jen jeden administrativně-technický pracovník, aby se staral o budovu ambasády.

V Rize, kde se v těchto dnech koná mistrovství světa v ledním hokeji, jsou vlajky zúčastněných zemí vyvěšené v centru města. BelTa napsala, že starosta lotyšské metropole Martinš Stakis a ministr zahraničních věcí Edgars Rinkevičs dnes běloruskou vlajku nahradili bílo-červeno-bílým praporem. Ten se loni při protestech proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi stal symbolem běloruské opozice a vzdoru vůči jeho režimu.

“Nemůžeme ponechat podobné provokativní akce bez odpovědi,” řekl k tomuto incidentu Makej agentuře BelTa.

Autor: ČTK

  Interpol varuje před falešnými vakcínami zločineckých sítí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *