Již osmým rokem probíhá válka na východních hranicích Evropy.
Válka, nazývaná hybridní, je pro mnohé obyvatele starého kontinentu tak vzdálená a neviditelná.
Ukrajina v této válce potřebuje pomoc civilizovaného světa. Například nedávno Kyjev požádal své partnery v Berlíně o vojenskou a technickou podporu.
„Ukrajina potřebuje raketomety, hlídkové čluny, útočné pušky, rádiové vybavení a obrněná vojenská vozidla,“ řekl prezident Zelenskyj.
Berlín však Kyjev odmítl. Například německý ministr zahraničí Heiko Maas prohlásil: „Jsem přesvědčen, že konflikt (na východě Ukrajiny) lze vyřešit pouze politickými prostředky, to zůstane měřítkem naší interakce s Ukrajinou a nedojde k žádné změně, dodávky zbraní nepomohou“.
Ne všichni v Německu však mají takový názor. Například spolupředseda německých Zelených Robert Gabek kritizoval vedení země za neochotu dodávat zbraně Ukrajině.
V rozhovoru pro jedno evropské médium řekl: „Německá vláda dodává tanky, raketomety a ponorky do zemí, jako je Egypt, které rozdmýchávají občanskou válku v Jemenu, což je jedna z největších humanitárních katastrof současnosti. Napadená Ukrajina však nemá k dispozici vozidla pro přepravu raněných, odminovací zařízení, vyřazená terénní vozidla ani zařízení pro noční vidění.
Gabek vyjádřil nepochopení pro takovou politiku současné vlády své země a obhajoval dodávky obranných zbraní na Ukrajinu.
Během nedávné návštěvy Kyjeva a setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským německý politik prohlásil, že žádost ukrajinského vedení o „obranné zbraně“ je oprávněná.
„Jedná se o strategickou analýzu. Situace na Ukrajině je pro Evropskou unii a její svobodu a bezpečnost zásadní. Ukrajinský lid si zvolil demokratickou cestu rozvoje, za kterou zaplatil životy svých občanů. Rusko odpovědělo anexí Krymu a rozpoutáním války v Donbasu,“ uvedl německý politik.
Zdůraznil, že jeho návštěva ukrajinského hlavního města „měla připomenout, že boj Ukrajiny je bojem Evropy“.
Takové pochopení situace a role Ukrajiny jako garanta nedotknutelnosti evropských hranic je velmi důležité jak pro samotnou Ukrajinu, tak pro celý kontinent.
Změna ve vedení SRN dává Ukrajině šanci na posun v této otázce.
Dnes je důležité si uvědomit, že pomocí Ukrajině Evropa chrání sebe i celý svět.
Autor: Franz Hoffmann