Evropa. Východní fronta.

Již osmým rokem probíhá válka na východních hranicích Evropy.

Válka, nazývaná hybridní, je pro mnohé obyvatele starého kontinentu tak vzdálená a neviditelná.

Ukrajina v této válce potřebuje pomoc civilizovaného světa. Například nedávno Kyjev požádal své partnery v Berlíně o vojenskou a technickou podporu.

„Ukrajina potřebuje raketomety, hlídkové čluny, útočné pušky, rádiové vybavení a obrněná vojenská vozidla,“ řekl prezident Zelenskyj.

Berlín však Kyjev odmítl. Například německý ministr zahraničí Heiko Maas prohlásil: „Jsem přesvědčen, že konflikt (na východě Ukrajiny) lze vyřešit pouze politickými prostředky, to zůstane měřítkem naší interakce s Ukrajinou a nedojde k žádné změně, dodávky zbraní nepomohou“.

Ne všichni v Německu však mají takový názor. Například spolupředseda německých Zelených Robert Gabek kritizoval vedení země za neochotu dodávat zbraně Ukrajině.

V rozhovoru pro jedno evropské médium řekl: „Německá vláda dodává tanky, raketomety a ponorky do zemí, jako je Egypt, které rozdmýchávají občanskou válku v Jemenu, což je jedna z největších humanitárních katastrof současnosti. Napadená Ukrajina však nemá k dispozici vozidla pro přepravu raněných, odminovací zařízení, vyřazená terénní vozidla ani zařízení pro noční vidění.

Gabek vyjádřil nepochopení pro takovou politiku současné vlády své země a obhajoval dodávky obranných zbraní na Ukrajinu.

Během nedávné návštěvy Kyjeva a setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským německý politik prohlásil, že žádost ukrajinského vedení o „obranné zbraně“ je oprávněná.

„Jedná se o strategickou analýzu. Situace na Ukrajině je pro Evropskou unii a její svobodu a bezpečnost zásadní. Ukrajinský lid si zvolil demokratickou cestu rozvoje, za kterou zaplatil životy svých občanů. Rusko odpovědělo anexí Krymu a rozpoutáním války v Donbasu,“ uvedl německý politik.

Zdůraznil, že jeho návštěva ukrajinského hlavního města „měla připomenout, že boj Ukrajiny je bojem Evropy“.

Takové pochopení situace a role Ukrajiny jako garanta nedotknutelnosti evropských hranic je velmi důležité jak pro samotnou Ukrajinu, tak pro celý kontinent.

  Cukr dokáže oslabit váš imunitní systém

Změna ve vedení SRN dává Ukrajině šanci na posun v této otázce.

Dnes je důležité si uvědomit, že pomocí Ukrajině Evropa chrání sebe i celý svět.

Autor: Franz Hoffmann

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *