Covid pas vás pustí k moři. V tuzemsku ovšem může skončit debaklem

seznamzpravy.cz

Pokud se Ministerstvu zdravotnictví nepodaří přidat do zákona pasáže o takzvaném covid pasu, mohou podle odborníků Čechy čekat potíže. Dokument by pak nemohl sloužit jako jednoduchá „vstupenka“ například do restaurace nebo kina.

Evropský projekt, který si klade za cíl usnadnit cestování a prokazování, že je člověk bezinfekční, takzvaný covid pas, se zatím nepodařilo projednat v Poslanecké sněmovně.

V důsledku to může pro stát znamenat jedno zásadní omezení a pro obyvatele Česka jednu zásadní nepříjemnost. Stát sice pravděpodobně bude moci dokument vydávat, ale hrozí, že bude k ničemu. A že jej lidé nebudou moci v rámci České republiky používat. Soud totiž nemusí uznat, že by právě covid pas měl sloužit jako důkaz o tom, že člověk není nakažený, a tedy jako jakási jednoduchá vstupenka například do restaurace, divadla, kina nebo na koupaliště.

Cestování do zahraničí by se potíže týkat neměly. Člověk covid pasem na hranicích prokáže, že je neinfekční a může pokračovat například k moři. Ani tady ale celá věc není bez problémů. Zatímco původně neexistovala jiná alternativa, než že se budou covid pasy lidem poskytovat zadarmo, nyní hrozí, že zdravotní zařízení mohou jejich vydání zpoplatnit.

Oba problémy vychází z toho, že covid pasy budou i nadále vydávané jen na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. S tím má ovšem resort ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních dnech velmi špatné zkušenosti.

Nejvyšší správní soud zrušil hned několik opatření, která omezovala provoz stravovacích služeb a kasin, škol nebo například zakazovala fungování lyžařským střediskům.

Vojtěch je tak ohledně budoucnosti covid pasů v nejistotě. Pokud se covid pasy nepodaří uzákonit, stát se podle něj nemusí dostat k potřebným informacím. „Bude problém vůbec mít k dispozici data, kdo je očkovaný, kdo je testovaný. Jsou to data, která jsou dneska sbírána pouze a jedině na základě mimořádného opatření,“ argumentoval Vojtěch ve Sněmovně.

„Takže to je skutečně podle mě právní problém,“ dodal Vojtěch. Ve Sněmovně ovšem ve čtvrtek neuspěl, poslanci zákon neprojednali a celý projekt certifikace se tak opírá pouze o mimořádná opatření.

Není problém dokument, ale omezování na jeho základě

Redakcí oslovení odborníci na zdravotní právo ovšem tvrdí, že scénář prezentovaný ministrem Vojtěchem, tedy zrušení mimořádného opatření a faktická nemožnost státu vydat Čechům mezinárodní dokument, není pravděpodobný.

„Opatření byla doposud shazována kvůli nedostatku pravomoci. Myslím si, že by se vydávání covid pasu ještě dalo schovat pod zákon o ochranně veřejného zdraví. Na mysli mám technický aspekt samotného vydávání,“ říká právník Petr Bezouška z advokátní kanceláře PRK Partners.

Na druhou stranu Bezouška připouští, že mimořádná opatření se opírají o velmi obecné ustanovení v zákoně o ochraně veřejného zdraví, které mluví o „dalších určitých činnostech k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku.“

„Ve svém důsledku by tak mohlo být zpochybněno i vydávání samotných certifikátů,“ míní právník.

Upozorňuje tedy na to, že jedna věc je vydávat samotný dokument, a druhá ho v Česku od lidí požadovat. Například ke vstupu do restaurace, divadla nebo na koupaliště.

Před tím konkrétně varuje také Ondřej Dostál, právník a expert na zdravotní právo, který pracuje pro Pirátskou stranou. „Restrikce by mohl řešit Nejvyšší správní soud. Nemají tolik společného s tím, jak se prokazuji, tedy s covid pasem, ale jsou o tom, co smím, nebo nesmím,“ říká Dostál.

Tomu nasvědčuje i důvodová zpráva k zapracování covid pasu do legislativy, když uvádí, že aktuálně chybí v zákoně možnost vymezování „fyzických osob, které prodělaly toto infekční onemocnění, byly proti němu očkovány nebo byly na toto onemocnění vyšetřeny, prokázat tuto skutečnost“.

Dokument s chybami a za peníze

Ministr Vojtěch ve Sněmovně také argumentoval tím, že zákon výslovně zavádí povinnost vydávat certifikát, a to bezplatně. Nebude-li covid pas zanesen v zákoně, hrozí podle něj, že některá zdravotnická zařízení budou požadovat za vystavení dokumentu poplatek. „Pokud někdo bude za certifikát chtít klidně pět tisíc korun, tak za něj bude účtovat pět tisíc korun a my nemůžeme a nemáme jakoukoliv možnost mu v tom zabránit,“ varoval ministr zdravotnictví.

Na to Ondřej Dostál reaguje, že by to měl vyřešit trh. „Věřím, že kdyby certifikát někde dávali za peníze, tak se lidé budou chodit testovat a očkovat jinam,“ konstatuje zdravotní expert Pirátů.

Podle poslance TOP 09 a lékaře Vlastimila Válka ale hrozí i další potíže s certifikáty. Zdravotní údaje totiž vychází databáze Informačního systému infekčních nemocí. V té se ovšem mohou objevovat chyby. „Můj syn se jmenuje stejně jako já, bydlí na stejné adrese, je to také doktor. Je velké riziko, že ho systém sjednotil se mnou,“ popisuje Válek. Konstatuje že takových chyb mohou být v systému i desítky tisíc.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..