Hamáček: Česko by mohlo Litvě pomoci vysláním policistů či penězi

Novinky.cz

Česká republika by mohla v případě potřeby pomoci Litvě kvůli přílivu migrantů z Běloruska finančně či vysláním policistů. Situací se dnes ráno zabývala Bezpečnostní rada státu, řekl novinářům ve Sněmovně vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Konkrétní materiál resortů vnitra a zahraničí by podle něj mohla v pondělí projednat vláda.

„Je jasné, že je potřeba Litvě pomoci. Běloruský režim dováží organizovaně do Běloruska migranty ze Středního východu, ze Střední Asie. Potom je pouští na litevskou hranici,“ řekl Hamáček.

Hlavní část pomoci by měla podle něj jít z Evropské unie. „Ale i na národní úrovni jako Česká republika, stejně jako pomáháme v Severní Makedonii nebo ve Slovinsku, jsme připraveni v případě potřeby pomoci jak finančně, tak vysláním policistů,“ dodal. Například do Severní Makedonie vysílá policie své příslušníky od roku 2015 na základě bilaterální spolupráce se zeměmi zasaženými migrační krizí.

Na dotaz ČTK, zda už je v úvaze konkrétní počet policistů, kteří by mohli na hranici pomáhat, Hamáček řekl, že zatím Česko čeká na reakci litevské strany. „Obecně se kontingenty pohybují v řádu desítek policistů. Pokud by měli zájem o takovýto kontingent, jsme ho schopni vyslat buď v rámci Frontexu, nebo bilaterálně,“ poznamenal. Frontex je Agentura EU pro ochranu hranic.

„To samé platí o financích. Evropská komise by měla pomoci financovat pohraniční stavby, které se tam budou muset dělat, ale jsme připraveni pomoci i napřímo,“ dodal Hamáček.

Vicepremiér také připomněl čtvrteční radu ministrů vnitra EU, kde se situace probírala. Společně s Dánskem, Nizozemskem a Rakouskem Česko Litvu jednoznačně podpořilo, uvedl na twitteru.

Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní běloruský režim z toho, že cíleně umožňuje migrantům přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob. Premiérka Ingrida Šimonytéová minulý týden naznačila, že Bělorusko nabízí migrantům lety do Minsku z Bagdádu a možná také z Istanbulu.

  Ministři vnitra EU budou jednat zejména o dopadech ukrajinské krize

V Litvě bylo podle údajů z počátku týdne v blízkosti hranic s Běloruskem letos zadrženo již 1676 cizinců, více než dvacetinásobek loňského počtu, poznamenal server Delfi.lt.

Kromě situace na litevsko-běloruské hranici se podle Hamáčka Bezpečnostní rada státu věnovala standardním bodům a bezpečnostní situaci v Česku.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..