ČSSD schválila kandidátky, v hlavním městě ji povede Maláčová

novinky.cz

Širší vedení ČSSD na dnešním zasedání schválilo kandidátky do podzimních sněmovních voleb. ČTK o tom informovala mluvčí strany Eva Gregorová. Předseda ČSSD Jan Hamáček povede listinu ve svém domovském Středočeském kraji, v čele kandidátky v hlavním městě bude ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Poslanec Roman Onderka povede stranu do voleb v Jihomoravském kraji, ministr kultury a celostátní volební lídr z posledních voleb Lubomír Zaorálek je jedničkou v Moravskoslezském kraji.

ČSSD bude kandidovat s programem nazvaným „Spravedlivá země, bezpečná budoucnost“, který představila před několika týdny. „Jsem rád, že se nám podařilo přilákat řadu zajímavých osobností, které oslovil nejen náš program a myšlenky, ale i výsledky naší práce ve vládě,“ uvedl dnes v tiskové zprávě vicepremiér Hamáček. ČSSD podle něj ve vládě s ANO místo marketingových akcí pracovala a ukázala, že se na ni lidé mohou spolehnout.

Největší kontroverze vzbuzovala v posledních týdnech příprava pražské kandidátky sociální demokracie. Tamní organizace původně nominovala do jejího čela tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který poté neúspěšně vyzval Hamáčka ve volbě šéfa strany na dubnovém sjezdu. Petříček na Hamáčkův návrh po sjezdu ve vládě skončil, Hamáček to vysvětlil tím, že strana musí působit srozumitelně a mluvit jedním hlasem.

Nové pražské vedení sociální demokracie následně prosadilo na kandidátku Maláčovou či bývalého předsedu Zelených Matěje Stropnického, podle bývalého předsedy pražské organizace Petra Pavlíka i dalších straníků z hlavního města tím však porušilo řád přípravy voleb. Petříček kvůli tomu z kandidátky odstoupil. ČSSD dnes uvedla, že Maláčovou a Stropnického na kandidátce doplní i expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Změna se odehrála i na jihomoravské kandidátce, kterou měl podle březnového hlasování tamní organizace vést starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan. V čele listiny ho nahradil poslanec a statutární místopředseda ČSSD Onderka, který na původní listině vůbec nefiguroval. Štefan se před sjezdem sociální demokracie spojil s Petříčkem a chtěl být jeho prvním místopředsedou, do vedení se nedostal.

  Senátoři uzavírají Vrbětice. Vláda a prezident dali Rusům čas, píše předseda

Vedle Maláčové povedou kandidátku ČSSD ženy ještě v dalších dvou krajích. Ve Zlínském kraji je to poslankyně Alena Gajdůšková, v Pardubickém kraji odborářka Alena Šírová. V Plzeňském kraji bude lídrem lékař záchranné služby a krajský koordinátor očkování Robin Šín. ČSSD plánuje své lídry představit na pondělní tiskové konferenci.

Lídři kandidátek v jednotlivých krajích:

kraj kandidát povolání
Středočeský Jan Hamáček poslanec, ministr vnitra
Praha Jana Maláčová ministryně práce a sociálních věcí
Jihočeský Ondřej Veselý poslanec
Plzeňský Robin Šín lékař záchranné služby
Karlovarský Tomáš Svoboda starosta Kynšperka
Ústecký Zdeněk Matouš starosta Krupky na Teplicku
Liberecký Josef Jadrný starosta Janova Dolu
Královéhradecký Jan Birke poslanec, starosta Náchoda
Pardubický Alena Šířová odborářka
Vysočina Jiří Běhounek poslanec
Jihomoravský Roman Onderka poslanec
Olomoucký Ladislav Hynek místostarosta Kostelce na Hané
Zlínský Alena Gajdůšková poslankyně
Moravskoslezský Lubomír Zaorálek poslanec, ministr kultury

 

zdroj: ČSSD

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..