Příští týden vakcíny Janssen nebudou, řekl Vojtěch. Firma ohlásila zpoždění

idnes.cz

Firma Johnson & Johnson příští týden nedodá do Česka vakcíny Janssen proti covidu. Podle plánu dorazí až na konci srpna, napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Do Česka výrobce vakcínu dodává od dubna, dosud jí bylo aplikováno téměř 148 000 dávek. Očkují jí zejména praktičtí lékaři nebo centra bez registrace.

„Právě přišla zpráva ze společnosti Johnson & Johnson, že příští týden nedorazí vakcíny Janssen. Důvodem jsou problémy s výrobou vakcíny. Koncem srpna by dodávky už měly být podle plánu,“ napsal ministr. Za měsíc srpen měla firma dodat celkem 90 000 dávek.

Dodávky, které si kraje objednaly ve středu, budou podle ministra vyřízené bez problémů. „Zatím máme dost vakcín i pro očkovací místa bez registrace, které dnes očkují touto jednorázovou vakcínou,“ doplnil.

Tento typ vakcíny podávali dosud ve svých ordinacích praktičtí lékaři, v červenci pak zejména očkovací centra, kde se lidé nemusí nechat registrovat dopředu. Podávají ji také mobilní očkovací týmy, například v sociálně vyloučených lokalitách, protože stačí jedna dávka.

Ministerstvo přitom už dříve plánovalo, že vakcíny firmy Johnson & Johnson nebude už v srpnu dál dodávat do ordinací praktických lékařů, aby ji bylo dostatek právě pro očkovací centra a mobilní týmy.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka Radiožurnálu řekl, že v červenci byl zájem z ordinací nižší, a proto stát převzal asi 200 000 dávek.

V očkovacích centrech, kam se lidé nemusí dopředu přihlásit, je o jednodávkové očkování velký zájem. Například v novém centru na pražském hlavním nádraží ji podávají stovkám lidí denně, od 12. července už více než 8 000 dávek. Na očkovacích místech, kde si lidé mohou vybírat, také častěji volí Janssen.

  S návrhem na posunutí začátku výuky na 9:00 ministr Balaš u Starostů neuspěl

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..