V Bělorusku před výročím protestů policie podle tisku zatýká a zastrašuje

Po celém Bělorusku se před prvním výročím propuknutí protestů proti režimu odehrávají zatýkání a preventivní pohovory, napsal dnes na svém webu opoziční list Naša Niva s odvoláním na informace od svých čtenářů. Bezprecedentní protesty následovaly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Jeden ze čtenářů našeho listu oznamuje, že přišli za ním domů policisté a žádali, aby podepsal papír, že s ním uskutečnili preventivní pohovor. Jiný čtenář vypověděl, že přišel na strážnici, kam jej předvolali k preventivnímu pohovoru, ale zadrželi jej za neuposlechnutí pokynů policisty. Noc strávil v cele a další den mu soud udělil pokutu. V cele pro šest jich bylo 12, “ napsal server. Všichni podle něj již byli dříve trestáni za účast na demonstracích. Jiného čtenáře si podle listu předvolali na prokuraturu, kde mu přečetli paragrafy z trestního zákona o hromadných akcích a propustili. Z dalších míst jsou hlášeny domovní prohlídky.

Lukašenkův režim v posledních týdnech znásobil úsilí potrestat organizátory a účastníky masových protestů, které vypukly po prezidentských volbách z loňského 9. srpna. Desetitisíce Bělorusů tehdy vyšly do ulic protestovat proti zfalšování výsledků voleb v reakci na to, že úřady opět vyhlásily vítězem voleb Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice tvrdou rukou již déle než čtvrt století. Lukašenko, těšící se podpoře Moskvy, nakonec protesty potlačil, navzdory sankcím Západu.

Sám Lukašenko se v pondělí, na výročí sporných voleb, chystá debatovat s novináři a zástupci veřejnosti na obrazovkách televizí, zatímco jeho tehdejší soupeřka, opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, uspořádá tiskovou konferenci v litevském exilu.

Autor: ČTK

  Stovky žen opět demonstrovaly v Minsku proti Lukašenkovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..