Německo-ruský plynovod Nord Stream 2 se začal plnit plynem

První ze dvou potrubních linek dokončeného kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře spojil Německo s Ruskem, se začala plnit plynem. Dnes to oznámilo konsorcium Nord Stream 2 AG, které produktovod provozuje. Naplnění potrubí plynem je nezbytné pro spuštění dopravy plynu. Konsorcium zatím nesdělilo, kdy transport zahájí, odborníci nicméně předpokládají, že by se tak mohlo stát ještě tento měsíc.

Alexej Miller, šéf ruské státní plynárenské společnosti Gazprom, která je vlastníkem konsorcia Nord Stream 2 AG, na počátku září oznámil, že plynovod je hotový. Projekt za 11 miliard USD (235 miliard Kč) s roční přepravní kapacitou 55 miliard metrů krychlových čelil politickému odporu Spojených států, ale také Ukrajiny a Polska. Paralelní potrubí Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011.

Potrubí v projektu Nord Stream obchází území Polska a Ukrajiny, které tak už nebudou dostávat tranzitní poplatky jako dosud, a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu. Dlouho se proti tomuto plynovodu stavěl i Washington. Ten ale v červenci uzavřel s Berlínem dohodu, která dokončení plynovodu Nord Stream 2 umožnila bez uvalení dalších amerických sankcí.

Očekává se, že Gazprom začne touto cestou dodávat první plyn do Německa ještě tento měsíc. Do konce roku by potrubím mohlo být přepraveno 5,6 miliardy kubických metrů plynu. Plyn z projektu Nord Stream 2 bude využívat i Česká republika, která k němu má napojení prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Autor: ČTK

  Polský prezident vetoval zákon omezující zahraniční vlastnictví médií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..