Kreml nevyloučil setkání Putina s Bidenem ještě v tomto roce

seznamzpravy.cz/

Mluvčí Kremlu dnes nevyloučil, že by se prezidenti Ruska a Spojených států mohli znovu setkat ještě letos. Putinův poradce Jurij Ušakov a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová při svém nedávném setkání v Moskvě projednali „různé možnosti a bylo dosaženo určitého porozumění“, sdělil novinářům podle agentury TASS prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

„Až budou upřesněny formát a podmínky, budeme vás informovat,“ uvedl Peskov. „V určitém formátu je (schůzka) docela reálná,“ odvětil na dotaz, zda by se oba státníci mohli sejít ještě v tomto roce.

Před několika dny kremelský mluvčí informoval o tom, že Ušakov a Nulandová dospěli k „porozumění“ ohledně pokračování „kontaktů“ mezi vedoucími představiteli Ruska a USA v dohledné době, píše TASS.

Náměstkyně amerického ministra zahraničí se vypravila na oficiální třídenní návštěvu do Moskvy minulý týden a jednala se svým ruským protějškem Sergejem Rjabkovem nebo poradcem pro zahraniční politiku Ušakovem.

O tom, že s ruskými představiteli projednávala další kontakty mezi Moskvou a Kremlem, hovořil rovněž prezident Vladimir Putin na energetické konferenci v Moskvě.

Od letošního lednového nástupu Joea Bidena do Bílého domu oba prezidenti poprvé jednali osobně letos v červnu, kdy se setkali v Ženevě. Byl to zároveň první americko-ruský summit od roku 2018, kdy se Putin setkal s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem v Helsinkách.

Současné americko-ruské vztahy bývají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit.

Autor: ČTK

  Separatisté viní Kyjev z útoku, při kterém mělo zemřít 53 ukrajinských zajatců. Ten útok popírá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..