Soud zrušil nařízení samoizolace při návratu do ČR, omezovalo práva lidí

idnes.cz

Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, které nařizuje povinnou samoizolaci lidem vracejících se ze zahraničí do doby, než budou mít negativní výsledek PCR testu. Přičemž test mohou podle opatření postoupit nejdříve až pátý den po návratu. Informaci serveru Česká justice potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig.

Soud podle České justice v rozhodnutí uvedl, že je třeba ministerstvu poskytnout časový prostor, aby mohlo opatření upravit tak, aby nedocházelo k omezování základních lidských práv a svobod.

„Zároveň však soud musel přihlížet i k tomu, že institut samoizolace představuje zcela zásadní zásah do svobody pohybu, která je zaručena Listinou základních lidských práv a svobod, který nelze bez řádného zákonného podkladu tolerovat. Z těchto důvodů soud okamžik zrušení předmětných ustanovení posunul až na den 1. listopadu 2021 od 00:00 hodin,“ uzavřel soud.

Podle serveru se žalobkyně obrátila na soud s návrhem na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví s tím, že institut samoizolace český právní řád nezná. Podle ní se samoizolace blíží trestu domácího vězení, který lze uložit pouze za spáchání trestného činu. Zákon o veřejném zdraví zná pouze termíny izolace a karantény, uvedl server.

Soud v rozhodnutí potvrdil, že zákon o veřejném zdraví, na jehož základě bylo ochranné opatření vydáno, skutečně nezná institut samoizolace. Zavedením tohoto institutu pak ministerstvo podle soudu překročilo meze své působnosti při vydávání opatření obecné povahy a to bez zákonného zmocnění.

U institutů izolace a karantény je podle soudu jiná situace, zákon s nimi operuje a definuje jejich účel, tedy izolaci nakažené osoby, případně zdravého člověka, který byl v kontaktu s nakaženým. Samoizolaci ale podle soudu nelze k těmto institutům připodobnit, protože jde o preventivní opatření bez podmínky rizikového styku.

  Šéf BIS: Riziko ruských podvratných akcí v Česku trvá, musíme být připraveni

Soud se také zabýval návrhem na vyjmutí Řecka ze seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy, v této části však žalobu odmítl.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..