V Česku opět roste zájem o očkování proti covidu-19. ‚Je to kombinace vlivů,‘ zní z ministestva

irozhlas.cz

Přes devět tisíc. Tolik lidí v pátek podle dat ministerstva zdravotnictví dostalo první dávku vakcíny proti koronaviru. Celkem jich zdravotníci aplikovali kolem 30 tisíc. Zvýšený zájem zaznamenávají místa bez registrace, ale i portál Českoočkuje.cz. Podle mluvčího resortu zdravotnictví jde o kombinaci vlivů. Na jedné straně si lidé podle něj uvědomují možnost těžšího průběhu nemoci, na druhé rozhodování ovlivnila zpřísněná vládní opatření.

„Už delší dobu zaznamenáváme rostoucí trend v očkování, kdy se lidé vracejí do očkovacích míst bez registrace,“ přiblížil pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

„Třeba ve čtvrtek na Chodově očkovali téměř tisíc dávek. Stejně tak výrazně vzrostla poptávka v Brně, kde naočkovali zhruba 450 lidí.“

Na pražském hlavním nádraží, kde si lze vakcínu proti koronaviru nechat dát bez registrace, v současnosti naočkují asi 190 lidí denně, což je asi o třetinu víc než v posledních týdnech. Aplikují tam pouze jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson, lidé tam tedy nemohou dostat třetí posilující dávku.

Podle Köppla ale lidé více využívají i portál Českoockuje.cz „Jenom za čtvrtek se tam přihlásilo 13 tisíc lidí. V pátek tam bylo zhruba v šest hodin večer 11 tisíc nových registrací,“ doplnil.

počet vakcínDenní počet vakcínočkovánítýdenní průměr04. 01.18. 01.01. 02.15. 02.01. 03.15. 03.29. 03.12. 04.26. 04.10. 05.24. 05.07. 06.21. 06.05. 07.19. 07.02. 08.16. 08.30. 08.13. 09.27. 09.11. 10.25. 10.050 tis.100 tis.150 tis.Zdroj dat: ÚZISAktualizováno 22. 10. (Čísla mohou být zpožděná.)

Horší průběh i opatření

Příčin většího zájmu o vakcinaci je podle mluvčího více. „Určitě si lidé uvědomují, že ti, kteří nejsou očkovaní, častěji končí v nemocnicích a jsou potom velmi rizikovými pacienty. A samozřejmě by bylo nefér neříct, že jistý vliv mělo i oznámení, že se chystáme ukončit proplácení testů z veřejného zdravotního pojištění.“

  Fiala jednal s lídry EU o situaci na ukrajinské hranici s Ruskem

Jeho slova potvrzují i lidé, kteří čekali v pátek ve frontách na vakcínu.

„Nechtěl jsem původně. Neměl jsem k tomu dobrý přístup, ale donutila mě práce, tak jsem bohužel musel,“ svěřil se reportérce Radiožurnálu například Martin, který v pátek stál frontu na nádraží v Praze.

Nové opatření zkrátí platnost testů k prokazování bezinfekčnosti – u PCR to budou tři dny, antigenních pouze 24 hodin.

Zároveň bude stát hradit testování pouze dětem do 18 let, lidem s alespoň jednou dávkou vakcíny a také těm, kteří se očkovat nemůžou. Nadále pro všechny, kterým vypíše žádanku lékař či hygienická stanice.

Od pondělí očkovací místa podle statistik ministerstva zdravotnictví vykázala zhruba 110 tisíc dávek vakcíny proti covidu, z toho 29 325 byly první dávky. V pátek se nechalo první dávkou naočkovat nejvíce lidí od konce srpna.

Největší zájem za poslední týden zaznamenali v Pardubickém, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Ukončené očkování má v Česku přes šest milionů lidí.

V pátek laboratoře odhalily 4 224 nových případů nákaty koronavirem. Jedná se o nejvyšší přírůstek od 13. dubna. Hospitalizovaných je přes 800 lidí. Týdenní incidence pro celou republiku je 176 pozitivních případů na sto tisíc obyvatel.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..