V bulharských volbách podle odhadů vedou GERB a Radev

ihned.cz

V Bulharsku ve třetích letošních parlamentních volbách vede podle povolebního odhadu konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) dlouholetého premiéra Bojka Borisova s podporou 24,8 procent voličů. V souběžně pořádaném prvním kole prezidentských voleb podle dvou povolebních odhadů vede stávající šéf státu Rumen Radev, napsala agentura Reuters.

Agentura AFP za překvapení právě skončených dnešních voleb označila protikorupční hnutí Pokračujeme ve změně. To se s více než 23 procenty hlasů podle odhadu téměř vyrovnalo Borisovovým konzervativcům z GERB, kteří patrně opět nebudou schopni vytvořit novou vládu, protože nenaleznou partnery do vládní koalice.

Podle odhadu společnosti Gallup International dokonce hnutí Pokračujeme ve změně vede s podporou 25,7 procenta voličů.

„Bulharské volby nemají jasného vítěze,“ napsal Reuters. Těsné odhady podle agentury odrážejí hluboké politické rozdělení po dekádě Borisovova vládnutí. Hlasování poznamenala současná další vlna pandemie covidu-19, zdražování energií i hněv veřejnosti vyvolaný všudypřítomnou korupcí v nejchudší zemi Evropské unie.

Bulhaři letos už dvakrát – v dubnu a v červenci – museli jít k volebním urnám, aby rozhodli o složení zákonodárného sboru. Již tato hlasování ukončila dekádu vládnutí premiéra Borisova, jehož postavení oslabily loňské protesty proti korupci. Avšak všechny strany, které hlásají „změnu“, se až dosud nedokázaly sjednotit, aby Borisova u kormidla moci vystřídaly, poznamenala AFP.

Jasným favoritem v souboji o funkci hlavy státu je dosavadní prezident Rumen Radev, který usiluje o druhý mandát. Podle odhadu dnes získal 49 procent, zatímco jeho hlavní soupeř, univerzitní profesor Atanas Gerdžikov, podporovaný GERBem, má podle odhadu 25 procent.

Autor: ČTK

  EU označila zemi, která nepřipouští zavedení ropného embarga proti Ruské federaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..