Zelenskyj žádá schůzku s Putinem, podle Kremlu má ale jednat na Donbasu

zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes označil za velkou provokaci ostřelování východoukrajinského města Stanycja Luhanskaja z pozic proruských separatistů, kteří podle ukrajinské armády poškodili dětskou školku. Zelenskyj podle ukrajinských médií prohlásil, že je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v jakémkoliv formátu, ale Kreml na žádosti nereaguje. Putinův mluvčí vzkázal, že Kreml chce nejprve znát cíl schůzky, a že o Donbasu má ukrajinský prezident jednat s jeho obyvateli.

„Jakmile Rusko veřejně prohlásí, že je ochotno jednat o snížení napětí, o bilaterálních vztazích, pokaždé následně posíláme do Ruska žádost o schůzku. Ale kromě prohlášení pro veřejnost ve skutečnosti nejsou ochotni s námi jednat, nechtějí to,“ řekl Zelenskyj podle agentury Unian při návštěvě Mariupolu, nejvíce na jihovýchod vysunutého přístavního města pod správou Kyjeva.

O schůzku s Putinem žádal také v zájmu zmírnění napětí na rusko-ukrajinských hranicích, u kterých Rusko soustředilo desítky tisíc vojáků, a vyvolalo tak obavy z invaze.

„Ukrajinu nenechají bez odpovědi, ale tato odpověď nevede k setkání ani k telefonickému rozhovoru,“ postěžoval si Zelenskyj. Ukrajina se podle něj nezříká ani snah třetích zemí o zprostředkování, ale snaha o jednání s Ruskem i tak vychází naprázdno.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle listu Ukrajinska pravda potvrdil, že Kyjev opakovaně navrhoval schůzku hlav obou států, ale Kyjev podle něj ponechal bez odpovědi ruskou otázku, proč by prezidenti měli jednat a s jakým cílem. Ukrajina podle Peskova chce jednat s Ruskem o Donbasu, ale to Rusko odmítá a radí Ukrajincům, aby o Donbasu jednali s obyvateli Donbasu.

Kreml dnes obvinil Kyjev ze sílících provokací na frontě v oblasti Donbasu, kde si boje od jara 2014 vyžádaly přinejmenším 13.000 mrtvých.

List Ukrajinska pravda upozornil, že Rusko může využít provokace na Donbasu jako záminku k otevřenému útoku na Ukrajinu. Agentura Unian uvedla, že v západních médiích, která dříve tvrdila, že ruská invaze začne 15. či 16. února, se objevilo nové datum útoku. Teď jím je 20. únor.

  Německo kvůli vraždě Čečence vypoví dva pracovníky ruské ambasády

Zatímco Moskva označuje konflikt na Donbasu za občanskou válku na Ukrajině a snaží se přimět prozápadní vládu v Kyjevě k přímým jednáním s předáky separatistů, Kyjev odmítá jednat s „loutkami Moskvy“, jak to nazval.

Na Donbasu jde podle Kyjeva o ruskou agresi, nevyhlášenou či hybridní válku Ruska proti Ukrajině. Místo o separatistech hovoří o okupačních vojscích a ruských žoldnéřích, separatisty ovládnutou část Donbasu pak označuje za dočasné okupované území. Stejně tak označuje Krym, který Rusko anektovalo v březnu 2014 po svržení a útěku proruského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..