Povinnému očkování ne, burcuje petice. Dokument obsahuje nepravdy, varují experti

idnes.cz

V Česku vznikly petice pro i proti povinnému očkování proti covidu-19, podepsaly je desetitisíce lidí. Vyplývá to z informací o peticích, které lze podepsat na internetu. V jedné z nejvíce podporovaných, nazvané Deklarace lékařů, označují její autoři přístup státu k neočkovaným za omezování svobody a nátlak vůči skupině osob. Portál Manipulátoři.cz označil některá tvrzení za nepravdy.

K středeční druhé hodině odpolední ji podepsalo zhruba 770 lékařů a dalších zhruba 18 tisíc lidí.

Podle webu Manipulátoři.cz je petice, která se šíří na sociálních sítích, podporovaná dezinformačními weby, jako jako AC24, Pravý prostor, nebo Pravdivě.eu. V analýze petice rozporuje například část, v níž se píše, že vakcínám proti covid-19 skončí klinické testování až v roce 2023. To je pravda do té míry, že dobíhá monitoring sledovaných jedinců, co se týče trvanlivosti účinnosti vakcíny. Nejde tedy už o to, zda je látka bezpečná. To už je potvrzeno jejím schválením.

Dalším problematickým sdělením je tvrzení, že vakcíny jsou genetické. To neplatí například pro AstraZenecu či Johnson & Johnson. To už ale samotný dokument neupřesňuje.

Ministerstvo zdravotnictví vedené končícím ministrem Adamem Vojtěchem (ANO) navrhuje, aby očkování bylo povinné pro vybrané profese a lidi nad 60 let, které covid-19 více ohrožuje.

„Medicínský problém je v současnosti zneužíván k prosazování politických a ekonomických cílů za současného omezování svobody a diskriminování jedné skupiny lidí,“ píše se v úvodním slově k deklaraci. Její autoři se ohrazují proti podle nich jednostrannému informování médií nebo vyjádřením vedení České lékařské komory.

„Na základě zveřejněných dat je zcela zřejmé, že očkování nemá efekt na vytvoření kolektivní imunity. Musí jasně zaznít, před čím očkování může chránit a kde selhává. Komu očkování jednoznačně doporučit a u koho je nejen zbytečné, ale potenciálně rizikové,“ uvádí text, jehož úvodními signatáři je 11 lékařů, z nichž pět je praktických lékařů, dále kardiologové, homeopat nebo odborník na tělovýchovné lékařství. Jde ale pouze o zlomek lékařů, kteří dokument podepsali, celkově jich totiž odborná komora eviduje více než 55 tisíc.

  Někde chyba, jinde záměr. Lékaři podali vakcínu od AstraZenecy 11 dětem, pro které není schválená

Podle dřívějších vyjádření vakcinologů a imunologů kolektivní imunita vzniká při proočkování dostatečné části populace a u každé nemoci je jiná. U varianty delta by podle nich bylo třeba proočkovat přes 90 procent populace.

Mezi podepsanými lékaři se objevili dlouhodobí odpůrci očkování. Například celostní lékař Jan Hnízdil, epidemiolog Jiří Beran, senátorka zvolená za obvod Most a dětská neuroložka Alena Dernerová nebo dětská lékařka Anna Urbanová, jejíž leták o tom, proč odmítá děti očkovat, se také velmi šířil na sociálních sítích.

Chcípl pes i SPD také mají petice

Zástupci politických subjektů, které neúspěšně kandidovaly do Sněmovny, Chcípl PES, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) nebo Volný blok, jsou autory petice proti povinnému očkování, kterou podepsalo k dnešnímu odpoledni asi 31 tisíc lidí. Petici proti současným protiepidemickým opatřením vytvořilo i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, k dnešnímu dni má asi 2 700 podpisů.

V polovině listopadu se objevila také první petice na podporu povinného očkování. Její autor, mikrobiolog Petr Šebo se domnívá, že menšinová skupina odmítačů očkování blokuje návrat k normálnímu životu pro všechny ostatní. „Neočkovaní pacienti plnící nemocnice a jednotky intenzivní péče odčerpávají obrovské sumy ze solidárního zdravotního pojištění. Blokují zdravotnické kapacity potřebné pro poskytování péče jiným nemocným. Oddalují nutné operace trpících pacientů. Vyčerpávají zdravotnické kapacity a ohrožují jiné pacienty, chronicky nemocné a staré,“ uvedl. Jeho petici podepsalo přes 5 800 lidí.

Všechny tři patří na serveru Petice.com, který umožňuje založení elektronické petice na jakékoliv téma, mezi pět nejpopulárnějších za poslední týden. Podle poradny expertní skupiny Frank Bold ale elektronické petice nelze považovat za petice podle petičního zákona, na které musí úřady reagovat, protože postrádá fyzické nebo elektronické ověřené podpisy. Může tak sloužit k upozornění orgánů na záležitost, která podle signatářů vyžaduje nápravu.

  „Zde je váš výsledek testu na covid-19.“ Hackeři posílají falešné zprávy

Nová vláda koalic Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN zatím jednotné stanovisko k povinnému očkování neřekla. Kandidát na ministra Vlastimil Válek (TOP 09) ho spíše odmítá.

Očkování proti covidu-19 začalo v ČR před koncem loňského roku jako dobrovolné. Odpor proti povinnému očkování mají zejména neočkovaní lidé, kterých je v Česku v současné době asi 37,8 procenta populace. Z lidí nad 12 let, pro které jsou nyní vakcíny schválené, je to 29,7 procenta.

Jejich podíl ale od konce října klesá. Zatímco na konci září bylo registrováno k očkování nebo už očkováno 6,3 milionu lidí (58,7 procenta), k poslednímu listopadu to bylo 6,7 milionu (63,1 procenta). Mezi evropskými zeměmi patří Česko podle dat Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) spíše k horším, země západně od ČR mají nad 70 procent a k východu proočkovanost klesá.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..