České dráhy zvýší většině provozních pracovníků mzdy o 4 procenta

budejovice.rozhlas.cz

České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků tarifní mzdy o čtyři procenta. U dalších zaměstnanců, zejména v manažerských pozicích, bude růst mezd v průměru o tři a 3,5 procenta. Počítá s tím nová kolektivní smlouva, kterou podnik uzavřel s odbory. ČTK o tom v tiskové zprávě informovaly České dráhy. Společnost zaměstnává zhruba 15.000 lidí. Průměrná mzda v podniku je podle výpočtu ČTK aktuálně kolem 39.000 korun.

Šéf Českých drah Ivan Bednárik označil výsledek kolektivního vyjednávání za kompromis. „Nikdo od stolu neodchází spokojen. Zachování funkčnosti firmy a sociální smír, tak bych nazval dnešní výsledek,“ řekl Bednárik. Zároveň připomněl, že současná protikoronavirová opatření a změna cestovních návyků lidí připravila podnik o tržby v řádech miliard korun. Firmě navíc podle Bednárika skokově stoupají externí náklady. „To pochopitelně limituje možnosti zaměstnavatele zvyšovat platy a rozšiřovat benefity,“ dodal.

Bez výraznějších změn zůstane většina podmínek a benefitů pro zaměstnance. Jedinou výraznější změnou je zkrácení dovolené o jeden týden na celkových pět u přibližně 4200 pracovníků, kteří bezprostředně nezajišťují provoz vlaků. Pokud ale zaměstnanec dovolenou v daném roce vyčerpá, bude mít možnost v posledním čtvrtletí čerpat ještě týden placeného volna. S úpravami kolektivní dohoda počítá také u kondičních ozdravných pobytů u skupiny zaměstnanců, kteří nenesou největší zodpovědnost za bezpečnost vlakové dopravy. „To nám pomůže lépe plánovat práci a zvýšit efektivitu,“ vysvětlil Bednárik

Dráhy tak zvýší mzdy i přes současné ztráty způsobené koronavirovou krizí. Vloni celá skupina zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí letošního roku pak skupina skončila ve ztrátě 217 milionů korun.

Autor: ČTK

  Koruna je k euru nejsilnější za poslední skoro měsíc, vzhůru jí pomohl šéf ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..