Biden a Putin budou v úterý jednat hlavně o Ukrajině; čeká je videohovor

112.international/

Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné jednání přes zabezpečený videohovor. S odvoláním na činitele v Bílém domě o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž má být hlavním bodem diskuse napjatá situace na Ukrajině. Chystané jednání následně potvrdila i Moskva.

Biden chce v prvním dialogu od července mimo jiné zdůraznit americkou podporu suverenitě a teritoriální integritě Ukrajiny. Hovořit má také o obavách Spojených států ohledně ruských vojenských aktivit poblíž ukrajinských hranic.

Kreml už v pátek sdělil, že Putin v chystaném telefonátu bude žádat záruky, že Severoatlantická aliance se nebude rozšiřovat dál na východ. Biden takovou garanci dát odmítá. Šéf NATO Jens Stoltenberg v tomto týdnu řekl, že do rozšiřování aliance nemá Rusko co mluvit.

Americká rozvědka je přesvědčena o tom, že Rusko může proti Ukrajině chystat vojenskou ofenzivu, která by mohla být zahájena už začátkem příštího roku a které by se účastnilo odhadem 175.000 vojáků. Moskva to odmítá a obviňuje Washington, že se snaží situaci kolem Ukrajiny vyhrotit.

Německý deník Bild dnes na svém webu zveřejnil mapu, která ukazuje tři fáze možného ruského útoku na Ukrajinu. V první fázi by podle ní ruské jednotky útočily především z doněcké oblasti na západ a z Krymu a Černého moře severním směrem. Ve druhé fázi by přišel útok na oblast Charkova a ve třetí koncentrovaný útok ze severu proti Kyjevu. Podle Bildu mapka vychází z poznatků několika lidí z NATO a bezpečnostních kruhů, kteří měli možnost vidět část zpravodajských informací o možném útoku.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v pátek s odvoláním na informace ukrajinských zpravodajských služeb uvedl, že Rusko shromáždilo u hranice s Ukrajinou více než 94.000 vojáků a na konci ledna může zahájit rozsáhlou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Také jeho tvrzení Moskva označila za nesmysl.

  Biden hodlá Putina varovat před ekonomickou cenou napadení Ukrajiny

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..