Dokud Ukrajina nemá F-16, potřebuje víc systémů Patriot, řekl Zelenskyj

Ukrajina potřebuje další systémy protivzdušné obrany Patriot, dokud nedostane stíhačky F-16. Podle agentury Ukrinform to na závěr summitu Evropského politického společenství (EPC) řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská obrana je podle něj ale i tak díky západním spojencům schopná sestřelit všechny ruské střely.

„Potřebujeme moderní stíhačky. Nejde jen o součást naší protiofenzivy, ale je to i záležitost ochrany našeho vzdušného prostoru, logistiky a především Ukrajinců,“ řekl Zelenskyj. „To je pro nás obtížné, protože nemáme moderní stíhačky, a proto má na obloze převahu Ruská federace,“ dodal prezident, který k dodání moderních stíhacích letounů vyzývá západní spojence už několik měsíců.

„Dokud nebudeme mít letadla, potřebujeme více systémů Patriot,“ řekl Zelenskyj, podle kterého jde o nejlepší systém na obranu ukrajinského nebe.

Několik evropských zemí dalo v posledních týdnech najevo ochotu podílet se na zprostředkování dodávek letounů F-16, konkrétní sliby ale v tomto ohledu zatím nepadly. Například polský premiér Mateusz Morawiecki dnes uvedl, že Polsko pomůže Ukrajině s výcvikem pilotů pro americké stíhačky, samo je ale neposkytne.

„Letounů F-16 nemáme dost… Předali jsme naše migy – dobrá letadla, dobré stíhačky,“ řekl polský premiér k letounům MiG-29 sovětské výroby. Tyto stíhačky předalo Ukrajině také Slovensko.

ČTK

  Štábu Navalného se hrnou dary. Letos dostal v bitcoinech 6,4 milionu korun, což je víc než za rok 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com