Obzinová nepovede zpravodajství ČRo. Jde o stabilitu, vysvětlil Zavoral

irozhlas.cz

Novinářka Jitka Obzinová nakonec nenastoupí do čela zpravodajství Českého rozhlasu. Jeho generální ředitel René Zavoral to v pátek v tiskové zprávě zdůvodnil potřebou zachovat stabilitu tohoto média. Proti jmenování Obzinové vystoupilo několik set rozhlasových novinářů.

„Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice Českého rozhlasu,“ vysvětluje Zavoral v prohlášení o nenastoupení Obzinové na pozici šéfky zpravodajství.

Jsme přesvědčeni, že tato situace poškodila jeho (Českého rozhlasu) důvěryhodnost,“ prohlásil tiskový mluvčí protestní iniciativy #nebudemezticha Václav Štefan. Iniciativa požaduje, aby generální ředitel příští týden na schůzce se zaměstnanci detailně vysvětlil důvody původně jím prosazované personální změny.

René Zavoral se pátek odpoledne sešel se šéfredaktory Českého rozhlasu poté, co přes šest set novinářů Českého rozhlasu odmítlo jmenování Jitky Obzinové šéfkou zpravodajství. V otevřeném dopise žádali ředitele Reného Zavorala o jiné řešení. Novým šéfem zpravodajství se může stát prozatímní šéfredaktor stanice ČRo Radiožurnál Ondřej Suchan, který dostal čas na rozmyšlenou do začátku příštího týdne.

„V sázce je nezávislost, vyváženost a objektivita Českého rozhlasu,“ stojí v otevřeném dopise generálnímu řediteli ČRo. Novináři se odvolávají na to, že se Obzinová v minulosti podílela na manipulaci zpravodajství.

Obzinovou v čele zpráv ČRo během týdne odmítla řada politiků i novinářů, kritika se snesla i na samotného generálního ředitele. Obzinovou a Zavorala naopak podpořili někteří členové Rady Českého rozhlasu. „V rozhlase je klid, pan Pokorný nějak chtěl odejít, Jitka Obzinová má nejvyšší novinářskou cenu, špatná nebude,“ řekl pro Českou televizi člen Rady Českého rozhlasu Vítězslav Jandák.

Že bude vést zpravodajství Českého rozhlasu, oznámilo médium spolu s dalšími personálními změnami ve středu. „Po vzájemné dohodě dojde ke změně ve vedení Zpravodajství. Jeho stávajícího ředitele Jana Pokorného vystřídá Jitka Obzinová, reportérka, moderátorka, dramaturgyně a zkušená mediální manažerka s rozsáhlými zkušenostmi jak z prostředí Českého rozhlasu a České televize, tak i privátních médií,“ uvedl Český rozhlas v tiskové zprávě.

  Do konce zimy se rozhodnu, zda budu kandidovat na prezidenta, říká Kalousek

Obzinová vedla od srpna 2009 do května 2019 zpravodajství a publicistiku TV Prima. V době jejího působení vzbudila pozornost informace serveru Hlidacipes.org, podle níž byli zaměstnanci zpravodajství televize v září 2015 vedením včetně Obzinové instruováni, aby informace o migrační krizi vykreslovali jako riziko a ohrožení a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..