Biden připustil kandidaturu v roce 2024, pokud mu to zdraví dovolí

irozhlas.cz

Americký prezident Joe Biden připustil možnost, že se bude ucházet o znovuzvolení v roce 2024. Podmínkou podle něj je, že se bude stejně jako dosud těšit dobrému zdraví. V rozhovoru se stanicí ABC devětasedmdesátiletý Biden také řekl, že by šance na jeho opětovnou kandidaturu zvýšila eventualita, kdy by se o Bílý dům rozhodl znovu ucházet bývalý prezident Donald Trump.

„Ano,“ odpověděl Biden jednoznačně na otázku moderátora, zda se plánuje ucházet o znovuzvolení. „Pokud budu mít takové zdraví jako teď, pokud budu dobrého zdraví, pak budu znovu kandidovat,“ řekl dodal Biden.

Na dotaz, zda by kandidoval, i pokud by to znamenalo „odvetu“ proti Trumpovi, Biden odpověděl: „Samozřejmě. Proč bych nekandidoval proti Donaldu Trumpovi, kdyby byl kandidátem? To by zvýšilo možnost mé kandidatury.“

Biden a Trump proti sobě kandidovali v prezidentských volbách v listopadu 2020. Trump se stále nesmířil se svou porážkou a opakuje svá nepodložená tvrzení, že bylo hlasování zfalšované a volby mu byly ukradeny.

Biden se při letošní inauguraci do úřadu ve svých 78 letech stal nejstarší osobou, která kdy složila prezidentskou přísahu. Otázky, zda bude usilovat o druhé funkční období, ho provázejí po celou dobu jeho dosavadního prezidentství.

Za přirozenou Bidenovu následnici v prezidentském úřadě byla donedávna považována Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová. Ve Washingtonu se ale šíří zvěsti o jejích momentálně špatných vztazích s prezidentem.

Autor: ČTK

  Za letadlo přes sto tisíc korun, za četu vojáků přes čtyřicet. Ruské úřady nabízí dobrovolníkům prémie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..