Na Štědrý den většina Evropy a celého světa pracuje. Česko patří k výjimkám

seznamzpravy.cz

Podle křesťanských církví se Štědrý den nepovažuje za součást Vánoc, jedná se o poslední den adventního období, kdy vrcholí přípravy na Vánoce.

Zatímco obyvatelé Čech a Moravy si až na výjimky užívali volný den, většina lidí na Zemi musela ráno do práce. 24. prosinec je dnem volna ještě v 11 zemích Evropy a jen třech dalších zemích ve světě: na Filipínách, v Nigérii a Venezuele.

Samotný Štědrý den se podle křesťanských církví nepovažuje za součást Vánoc, jedná se o poslední den adventního období, kdy vrcholí přípravy na Vánoce.

Dříve byl na tento den nařízený přísný půst, což někteří katolíci dodnes dodržují, byť to již církev nestanovuje jako povinnost. S postní tradicí souvisí pověst o zlatém prasátku, která měla zpříjemnit půst dětem. Následující půlnoční mše pak je pozůstatkem noční vigilie, bdění, které původně předcházelo všem významným křesťanským svátkům.

Samotné vánoční svátky začínají dnem narození Páně 25. prosince (Boží hod vánoční) a následující den 26. prosince se slaví svátek sv. Štěpána prvomučedníka.

Ježíšek nenaděluje zdaleka jen v Česku

Podívejte se, kdy se slaví Vánoce v Evropě a kdo nosí dárky nejen našim sousedům.

Kliknutím na vybranou zemi v mapě se zobrazí detaily, kdo zde naděluje dárky a jak vypadají vánoční tradice.

V Česku dnes večer roznáší dárky Ježíšek, na Slovensku Ježiško a v Maďarsku Jézuska. Christkind (Christ = Ježíš, Kind = dítě) naděluje také v Rakousku a části Německa. V Lužici chodí v době adventu Dźěćetko (Ježíšek).

Jmenuje se jinak, ale jde o stejnou postavu. V sousedním Německu si trh s vánoční nadílkou rozdělili Vánoční muž Weihnachtsmann a obdoba českého Ježíška – Christkind. Ježíšek nosí dárky také v Rakousku. I v Polsku znají Ježíška, ale mnohem častěji tam potkáte svatého Mikuláše.

Protestanti vytlačili Mikuláše

Štědrý den, tedy 24. popřípadě 25. prosinec, se postupně zavedl až v 16. století.

Němečtí protestanti nepřistoupili na uctívání svatých podle římskokatolické církve, a tedy ani na sv. Mikuláše. Přišli s postavou svatého Krista (německy heiliger Christ).

Nahrazení Mikuláše Ježíškem se připisuje reformátorovi Martinu Lutherovi, který také přesunul vánoční nadílku na 25. prosince, den narození Ježíše Krista.

O svatého Mikuláše jsme úplně nepřišli, rozdává dětem drobné dárky 5. prosince večer, ale klasickou vánoční nadílku spojujeme s narozením Ježíše. Mikuláše v době Vánoc tak potkáme už jen ve většině Polska a v západní části Ukrajiny.

Ježíšek v Česku naděluje ani ne 200 let a přišel z Německa

Představa Ježíška vznikala postupně. Andělské připodobnění má pravděpodobně původ ve vánočních průvodech a v církevních hrách, které se hrávaly 24. prosince v kostelech.

Ježíška (Christkind) zpodobňovalo bíle oděné a v závoji zahalené děvče, jež doprovázela řada andělů.

Ježíšek s vánoční nadílkou, ale třeba také adventní věnec a vánoční stromeček se rozšířil nejprve v evangelických částech Německa a později se prosadil i v katolických regionech jižního Německa a v Rakousku, později Rakousku-Uhersku.

Od 40. let 19. století začali praktikovat štědrovečerní nadílku s Ježíškem nejprve čeští Němci, a poté se vžila i u bohatých českých rodin. Ježíšek se nakonec usadil také ve Švýcarsku.

Evropa je pestrá podle pohanských i náboženských tradic

Při pohledu na mapu je zřejmé, jak se vánoční bytosti liší podle převažujícího náboženství. Reformované křesťanské oblasti mají většinou Ježíška. Na protestanských územích nyní naděluje Otec Vánoc nebo Vánoční muž, který má předobraz ve sv. Mikuláši.

Dle pojmenování lze pozorovat i různý věk: od miminka ve střední Evropě, přes otce a muže v západní a jižní Evropě, který na východ od nás ještě více stárne a stává se dědem.

V pravoslavné Evropě naděluje děd

Pravoslavný církevní kalendář posunuje Vánoce v Rusku, Bulharsku, Chorvatsku a Srbsku až na 6. leden. Vánoční svátky jsou důležitou církevní, ale i společenskou událostí. Dárky v těchto státech nerozdává Ježíšek, ale nejčastěji postava v kmetském věku (Děd Vánoc, Děda Mráz).

  Ministři NATO proberou budoucnost afghánské mise po Trumpovi

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..