Lipavský nezruší nominace velvyslanců, které schválila Babišova vláda

irozhlas.cz

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nakonec nechce rušit nominace velvyslanců, které schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Sdělil to Deníku N. Dříve měl přitom výhrady k nominaci někdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) do Finska a k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu.

„Samo ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli nebude iniciovat žádné změny v již schválených nominacích,“ uvedla mluvčí resortu Anna Kovářová. Změny ve jménech nebude chtít ani premiér Petr Fiala (ODS). „Takové kroky v tuto chvíli neplánujeme,“ uvedl mluvčí vlády Václav Smolka.

Lipavský dříve kritizoval především nominaci Vojtěcha. „Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku,“ řekl v listopadu Deníku N.

K vyslání Pirunčíka měl výhrady kvůli tomu, že všechna vyjádření prezidenta Miloše Zemana vůči Ruskem okupovanému Krymu jsou na Ukrajině vnímána velmi negativně. „Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi,“ sdělil již dříve Lipavský.

Naopak prezident původně odmítal jmenovat Lipavského ministrem. Jako důvody svého postoje uvedl například nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Po schůzce s Fialou ale nakonec svůj názor změnil a vládu týden před Vánocemi jmenoval včetně Lipavského.

Podle Zemana mu Fiala osobně garantoval, že Lipavský bude jednat v souladu s programovým prohlášením. „Přiznávám se, že kdyby tato garance nebyla, tak bych i nadále odmítal jmenovat pana Lipavského,“ řekl dříve Zeman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..