Praktici by mohli podávat experimentální lék ivermektin

Praktičtí lékaři by mohli experimentálně podávat lék ivermektin, který k léčbě pacientů s covidem-19 zkouší nemocnice u svaté Anny v Brně. Vedou o tom jednání s ministerstvem zdravotnictví. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Lék se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale už dříve uvedl, že má zatím k tomuto léku málo informací na to, aby jej mohl k léčbě covidu-19 doporučit.

Šonka uvedl, že z poslední komunikace se zástupci ministerstva vyplývá, že by lék měl být distribuován k praktickým lékařům. „Budou ho moci podat přesně definované skupině pacientů (…), budou o tom muset učinit záznam do ISINu, aby bylo možné zpětně pro potřeby nějaké studie vyhodnotit efektivitu toho podání,“ řekl Šonka. Doplnil, že zatím nemá bližší informace, jakým pacientům by se lék podával.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně invermektin vyzkoušela do konce února u 30 pacientů s nemocí covid-19. Zdravotní stav většiny se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštění domů, uvedl minulý týden primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Lékaři podávali lék vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu. Ivermektin je podle nich levnější než ostatní léky, nyní je ale obtížně dostupný, protože není registrovaný.

Na zpřístupnění ivermektinu a jeho použití u pacientů s covidem-19 se chtěl v pondělí ptát ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO) také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle Hamáčka je velice úspěšně nasazován na Slovensku. Nedávno se k používání ivermektinu vyjádřil i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Řekl, že má stanovisko SÚKL, které podle něj není úplně pozitivní. „Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat,“ řekl. Uvedl, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.

  V neděli přibylo 116 případů covidu, reprodukční číslo je pod 1

Nemocnice v Brně dostala 10.000 balení ivermektinu

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala 10.000 balení léku ivermektin, jehož pomocí léčí covid-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle mluvčí bude lék využívat nemocnice a jedná se o distribuci do dalších zařízení. Ivermektin je přípravek proti parazitům, používaný převážně u zvířat.

Přípravek nemocnice přijala dnes ráno. „Nyní čekáme na pokyny z ministerstva. Jedná se o distribuci do dalších nemocnic, které o to projevily zájem,“ uvedla Lipovská.

Svatoanenská nemocnice v Brně zkoušela ivermektin už od loňského listopadu a dala ho 30 pacientům. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

Podle Lipovské teď nemocnice ivermektin neměla a léky z nové dodávky bude používat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval před několika dny Rezek.

Podle Lipovské se zajištění dodávky podařilo domluvit s premiérem Babišem. Předseda vlády se přitom nedávno k ivermektinu vyjádřil tlumočením stanoviska ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové, podle níž je většina studií k tomuto léku neúplná. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není ivermektin vhodný ani efektivní pro léčbu covidu-19, uváděl ještě 21. února Babiš ve videu na sociálních sítích. O několik dní později už svůj postoj změnil, ačkoli dál opakoval, že stanovisko SÚKL „není úplně pozitivní“. „Ale my říkáme – nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat,“ prohlásil premiér v pátek.

  Počet nových případů covidu v ČR se po dvou dnech vrátil nad sto

Dnes premiér na twitteru uvedl, že doufá, že lék pomůže i dalším pacientům. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková řekla v pondělí ČTK, že zatím není možno dojít k jednoznačnému závěru ohledně klinické účinnosti nebo bezpečnosti ivermektinu při léčbě covidu-19. Pokud ale ošetřující lékař vyhodnotí, že pacientovi ivermektin pomůže, může ho předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití je pak třeba nahlásit.
Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com