Lipavský: Přes různé pohledy na ruskou hrozbu je důležité s Maďarskem mluvit

Přes různé pohledy na ruskou hrozbu je důležité o tom s partnery upřímně mluvit. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) to řekl novinářům před dnešním odletem do Budapešti, kde se mimo jiné v pátek setká se svým protějškem Péterem Szijjártóem.

Česko a Maďarsko se výrazně liší v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat. Zatímco Česká republika poskytuje i vojenskou pomoc, Maďarsko takový postoj nesdílí.

„Budeme se bavit o česko-maďarských vztazích, ale také bezpečnosti, ruské agresi proti Ukrajině a celkově o situaci v Evropě,“ řekl Lipavský. „Pohledy na ruskou hrozbu se liší, přesto si myslím, že je potřeba se státy, jako je Maďarsko, velmi pečlivě a upřímně o ruské hrozbě hovořit,“ poznamenal. Celá Evropa podle něj čelí ruské hybridní válce.

Se Szijjártóem má podle svých slov korektní a profesionální vztah. V Budapešti budou jednat vůbec poprvé v bilaterálním formátu.

Při nedávném jednání ministrů zahraničí Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Praze se podle Lipavského všechny strany shodly, že Rusko na Ukrajině porušilo mezinárodní právo a napadená země má být uznávána v hranicích z roku 1991.

„Ale myslím si, že potřebujeme vést hlubší debatu o tom, co představuje hrozby a rizika pro naše země ve střední Evropě. To je můj cíl, se kterým mimo jiné do Budapešti mířím,“ řekl šéf české diplomacie.

Po pátečním dopoledním jednání se Szijjártóem vystoupí Lipavský odpoledne na univerzitě Ludovika s přednáškou na téma střední Evropy i českého pohledu na válku na Ukrajině. Na radnici v Budapešti se pak vpodvečer setká s tamním primátorem, s nímž probere spolupráci obou hlavních měst. Návštěvu Lipavský zakončí večerním setkáním na českém velvyslanectví se zástupci nevládních organizací a nezávislými novináři.

  Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance kvůli kyberútokům na instituce

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com