Ukrajina kvůli ruským dronům dočasně stáhla z boje tanky Abrams

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při nasazení dronů, napsala agentura AP s odvoláním na představitele americké armády.

USA po měsících ukrajinského naléhání souhlasily loni v lednu s odesláním 31 těchto strojů. Kyjev tvrdil, že tanky v ceně asi deseti milionů dolarů za kus (zhruba 235 milionů Kč) jsou klíčové pro prolomení ruských linií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v září na Telegramu oznámil, že abramsy dorazily na Ukrajinu.

Ale bojiště se mezitím podstatně změnilo, a to hlavně kvůli všudypřítomným průzkumným dronům a nasazení „dronů-lovců“ a „dronů-zabijáků“, píše AP. Je těžké ochránit tanky, jakmile je jednou drony odhalí. Pak je buď zničí, nebo na ně navedou palbu dalších zbraní. Při ruských útocích bylo ztraceno již pět z 31 amerických tanků.

Očekávaná loňská protiofenzíva Ukrajiny uvízla a nasazení abramsů na bitevním poli se začalo považovat za nezbytný krok k prolomení opevněné ruské obrany. Ukrajina je však nasadila pouze omezeně, navíc kombinované operace v americkém stylu nejsou součástí ukrajinských operací, uvedl představitel Pentagonu. Při nedávném ústupu z Avdijivky, města na východě Ukrajiny, o které se několik měsíců intenzivně bojovalo, bylo několik tanků ztraceno, dodal zástupce Pentagonu.

Rozšíření bezpilotních letounů na ukrajinském bojišti znamená, že „neexistuje žádná otevřené prostranství, které byste mohli jen tak projet bez strachu z odhalení“, řekl novinářům vysoce postavený představitel Pentagonu.

Prozatím byly americké tanky staženy z přední linie a USA budou spolupracovat s Ukrajinci na vypracování nové taktiky, řekl místopředseda sboru náčelníků štábů admirál Christopher Grady i další představitel Pentagonu, který hovořil pod podmínkou anonymity.

„Když se zamyslíte nad tím, jak se boj vyvíjel, tak hromadné nasazení obrněnců v prostředí nasyceném bezpilotními letouny může být riskantní,“ řekl Grady AP tento týden. Zdůraznil, že tanky jsou nadále důležitou zbraní, ale je nutné spolupracovat s Ukrajinci a dalšími partnery a vypracovat nový způsob nasazení tanků.

  Zelenskyj: Rusko chystá nové útoky v Donbasu a Charkově; chce vítězství

 ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com