Jednání se Západem můžou podle Moskvy selhat už první den. Průlom neočekávají ani Spojené státy

irozhlas.cz

Diplomatická jednání mezi Ruskem, USA a NATO plánovaná na příští týden možná selžou hned po prvním setkání v pondělí v Ženevě. Podle nedělní zprávy ruské tiskové agentury RIA Novosti to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva podle něj nehodlá ustupovat ze svých požadavků pod tlakem USA a zároveň je zklamaná ze signálů, které přicházejí z Washingtonu a z Bruselu. Ani v USA se v příštím týdnu průlom ve vztazích neočekává.

Rjabkov se má v pondělí v Ženevě sejít s náměstkyní šéfa americké diplomacie Wendy Shermanovou. Uvedl, že na rozhovory nepohlíží s optimismem. „Nemohu nic vyloučit, je to zcela reálný scénář a Američané (…) by si ohledně toho neměli dělat žádné iluze,“ prohlásil náměstek.

„Přirozeně nebudeme dělat jakékoli ústupky pod tlakem a za výhrůžek, které neustále vznášejí západní účastníci nastávajících rozhovorů,“ dodal.

Zástupci Ruska se mají setkat se západními lídry také ve středu v sídle NATO v Bruselu a ve čtvrtek ve Vídni. Podle Rjabkova je však klidně možné, že snaha najít diplomatické řešení situace selže hned v pondělí.

„Jsme zklamáni signály, které v posledních dnech přicházejí z Washingtonu, ale také z Bruselu (kde sídlí NATO, pozn. red.),“ řekl rovněž Rjabkov.

‚Míří pistolí na hlavu Ukrajiny‘

„Nemyslím si, že se příští týden dočkáme nějakého průlomu,“ uvedl na stanici CNN americký ministr zahraničí Antony Blinken. Zároveň ale nevyloučil, že obě země najdou v některých oblastech shodu. Podle něj je stále čas se vyhnout konfrontaci.

Blinken přitom zopakoval, že ruská agrese proti Ukrajině by měla „masivní dopad“ na Moskvu v podobě ekonomických, finančních a dalších sankcí. Na jejich přípravě pracují USA se spojenci.

Šéf americké diplomacie v neděli poznamenal, že nelze čekat pokrok v jednání, dokud Rusko „míří pistolí na hlavu Ukrajiny“. Západní země nehodlají učinit jednostranné ústupky. Opravdový pokrok se podle ministra dostaví, až Moskva sníží napětí a odvolá svou hrozbu Ukrajině. Brzy se ukáže, zda si ruský prezident Vladimir Putin přeje dialog a diplomatické řešení, nebo konflikt, prohlásil Blinken.

  Lidé v Budapešti protestovali proti vládní kontrole univerzity

Blinken již v pátek řekl, že je ještě možné diplomatické řešení nynější krize s Moskvou. Strategií Ruska je však podle jeho názoru přijít se „seznamem absolutně nepřijatelných požadavků“ a po jejich odmítnutí tvrdit, že druhá strana nespolupracuje.

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella není možné jednat o bezpečnosti v Evropě bez Evropské unie. Podle něj se Brusel dohodl na koordinaci s USA a dalšími partnery.

Francouzský ministr pro evropské záležitost Clément Beaune, jehož země od ledna předsedá EU, v neděli zdůraznil, že unie nesmí chybět u jednacího stolu s Ruskem. Příští týden se ale počítá vedle bilaterálních rozhovorů pouze s jednáním na úrovní NATO a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Podle západních zemí Moskva shromažďuje u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků a chystá invazi. Kreml to popírá a předložil sérii bezpečnostních požadavků, mezi něž patří například závazek, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ.

Spojené státy jsou podle sobotních vyjádření nejmenovaných vládních činitelů ochotné jednat s Ruskem o recipročním omezení vojenských cvičení ve východní Evropě a o omezení možného rozmísťování raket v oblasti. Nehodlají však Rusku nabízet snížení své vojenské přítomnosti ve východní Evropě, což Moskva požaduje.

Jakákoli dohoda bude ze strany USA podmíněna tím, že Moskva ukončí hrozby vůči Ukrajině a neudělá žádné rozhodnutí v tomto směru bez souhlasu Ukrajiny a NATO, řekli médiím činitelé administrativy prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..