EU poskytne Ukrajině 1,2 miliardy eur, řekla von der Leyenová

irozhlas.cz

Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž bude tato podpora zahrnovat přímé granty i půjčky. Aby mohla být částka Kyjevu, ohroženému ruskými vojsky na hranicích, odeslána, musí ji schválit členské státy a Evropský parlament.

„Tento balíček nyní pomůže Ukrajině řešit její finanční potřeby, jež zapříčinil konflikt,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy. Brusel podle ní uvolní první polovinu částky ihned poté, co ji schválí členské země a europoslanci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzápětí vyjádřil vděčnost za „včasné“ rozhodnutí EU o finanční pomoci. „Silná Ukrajina je klíčová pro evropskou bezpečnost,“ uvedl prezident na svém twitteru.

EU a evropské finanční instituce od ruské anexe Krymu a zahájení bojů na východě Ukrajiny v roce 2014 poslaly Kyjevu prostřednictvím grantů a úvěrů 17 miliard eur. Peníze slouží například k modernizaci ukrajinského hospodářství, ale i k boji proti pandemii covidu-19.

Unijní ministři zahraničí dnes jednají o dalším společném postupu, k němuž vedle finanční podpory patří i potenciální ekonomické sankce proti Rusku.

Autor: ČTK

  Ruské poslance svolali na mimořádné zasedání. Jejich šéf ještě ve čtvrtek jednal v Luhansku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com