Kadyrov navrhl zrušit v Rusku prezidentské volby, dokud neskončí válka

Vládce autonomního Čečenska na jihu Ruska Ramzan Kadyrov navrhl zrušit prezidentské volby v Rusku, dokud neskončí „speciální vojenská operace“, jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině. O Kadyrovově návrhu, který zazněl během akce k dnešním jednasedmdesátým narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala státní agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje v čečenské metropoli Grozném. Prezidentské volby v Rusku se mají konat na jaře příštího roku. Putin – již tradičně – dosud neoznámil, zda bude kandidovat, ačkoliv se to všeobecně předpokládá.

„Chci prezidentovi (Putinovi) popřát zdraví a dlouhý věk. Navrhuji teď, kdy pokračuje speciální vojenská operace, jednomyslně přijmout rozhodnutí, že ve volbách bude jediný kandidát – Vladimir Vladimirovič Putin. Anebo dočasně zrušit volby, protože nemáme jiného člověka, který by nyní mohl bránit naši zem,“ prohlásil Kadyrov během dnešní hromadné akce na ústředním náměstí v Grozném.

Té se podle úřadů zúčastnilo bezmála 25.000 lidí. Drželi v rukou transparenty s Putinovým portrétem a hesly „VVP (iniciály ruského prezidenta, shodující se ovšem i s ruskou zkratkou pro hrubý domácí produkt – pozn. ČTK) je štít a meč Ruska!“, „Silný prezident! Silné Rusko!“ a „Jsme spolu s prezidentem!“.

V roce 2006 byla právě na Putinovy narozeniny zavražděna v Moskvě ruská novinářka Anna Politkovská, která ztělesňovala kritický hlas vůči režimu, vůči krvavé válce v Čečensku a vůči prokremelskému vládci Čečenska Kadyrovovi. Najatý vrah ji zastřelil ve vstupu do činžovního domu, kde bydlela. Odsouzeni byli jen bezprostřední pachatelé, Čečenci. Objednavatele vraždy se dosud nepodařilo dopadnout, ačkoliv podle kritiků ruských poměrů „každý ví, kdo si vraždu objednal a zaplatil, ale nikdo o tom nemluví“.

ČTK

  Agenti Kremlu plánují teroristické útoky na polské železnici, které povedou k masivním civilním obětem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com