Lavrov kritizoval země NATO za to, že mu překazily let do Srbska. Kreml to označil za ‚nepřátelský čin‘

irozhlas.cz

Za bezprecedentní, nemyslitelné a hanebné označil v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rozhodnutí Bulharska, Černé Hory a Severní Makedonie nepovolit mu přelet do Srbska, kde měl v pondělí zahájit dvoudenní návštěvu. „Došlo k nemyslitelnému,“ řekl Lavrov podle agentury TASS na pondělní tiskové konferenci o „bezprecedentním rozhodnutí“ některých členských zemí Severoatlantické aliance.

Uzavření leteckého prostoru pro letoun ruského ministra označil v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov za „nepřátelský čin“. „Takové nepřátelské činy vůči naší zemi mohou způsobit určité problémy, ale nemohou zabránit naší diplomacii pokračovat v práci,“ řekl Peskov podle agentury AFP.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v pondělí podle agentury AP uvedl, že se setkal s ruským velvyslancem, který jej informoval o důvodech, proč se Lavrovova návštěva nemůže uskutečnit.

„Nikdy nepodnikneme nic, co by ještě více zhoršilo styky mezi národy,“ odpověděl Lavrov podle agentury Interfax na otázku ohledně případné ruské odvety.

Západ dává najevo, že neustane v tlaku na Rusko, přičemž nepohrdne žádnými prostředky a metodami, ale narušit vztahy Ruska a Srbska se nikomu nepodaří, zdůraznil ruský ministr. Připomněl současně bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí v roce 1999.

To mělo přimět tehdejší režim v Bělehradu k ukončení etnických čistek a stažení srbských sil z Kosova.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že téměř všechny země Evropské unie a také Británie uzavřely ruským letadlům svůj vzdušný prostor po ruském útoku na Ukrajinu z 24. února, zatímco Srbsko je jedním z mála spojenců Ruska v Evropě. Srbsko nezavedlo sankce proti Moskvě, ale od roku 2012 je oficiálně kandidátskou zemí na členství v Evropské unii.

Začátkem března se v Bělehradu demonstrovalo na podporu počínání Ruska proti Ukrajině. Srbsko prakticky úplně závisí na dodávkách ruského plynu. S jeho loajalitou vůči Moskvě souvisí i fakt, že Rusko podporuje Bělehrad v neuznávání nezávislosti Kosova.

  Šéfové států EU zakončili první den summitu bez dohody o migraci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com