AFP: Mezi kandidáty na Nobelovu cenu za mír jsou Zelenskyj či Erdogan

Mezi zveřejněnými kandidáty na letošní Nobelovu cenu za mír převažují osobnosti, které nějakým způsobem souvisí s konfliktem na Ukrajině či situací v Rusku. Píše to agentura AFP. Navrhovatelé zveřejnili například kandidaturu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či ruského opozičníka Alexeje Navalného. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že by Nobelův výbor znovu vybral jméno odkazující na konflikt na Ukrajině či stav lidských práv v Rusku.

Nominace na Nobelovu cenu za mír výbor přijímá do dnešního dne. Seznam kandidátů Nobelův výbor zveřejňuje až po 50 letech. Navrhovatelé však tuto lhůtu dodržovat nemusí a svými favority se často rádi pochlubí, píše AFP.

Nominaci od jednoho norského poslance dostal ukrajinský prezident Zelenskyj. Od téhož zákonodárce dostal nominaci i Jens Stoltenberg za „příkladnou práci“ ve funkci generálního tajemníka NATO. Šéf pákistánského senátu pak navrhl tureckého prezidenta Erdogana za jeho úsilí o mír během konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Na Nobelovu cenu za mír je navržen také ruský opoziční politik Navalnyj či publicista Vladimir Kara-Murza.

Po dvou letech, kdy cenu dostali aktivisté z Běloruska, Ukrajiny a Ruska a před nimi ruský novinář Dmitrij Muratov, je však málo pravděpodobné, že by Nobelův výbor znovu vybral laureáta z tohoto regionu, domnívá se norský analytik Henrik Urdal. „Je nezbytné zaměřit reflektory i na další mezinárodní problémy v jiných částech světa,“ říká Urdal.

Letošního laureáta oznámí Nobelův výbor na začátku října. Každoročně osobnost či organizaci vybírá z několika stovek nominací.

ČTK

  Rusko vyhodilo do povětří Kachovskou vodní elektrárnu a ohlásilo opakování podobných útoků proti Ukrajině

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com