Rusko podle Londýna řeší, zda posílit svoji obranu nebo pozice na Ukrajině

Ruské vedení musí naléhavě řešit dilema, zda posílit vlastní obranu v regionech sousedících s Ukrajinou nebo upevnit pozice na frontě. Dnes to v souvislosti s útoky partyzánských skupin v Rusku v místech u hranic s Ukrajinou uvádí britská vojenská rozvědka.

Ve svém pravidelném hodnocení situace na bojišti rozvědka připomíná, že diverzní skupiny se o prolomení hranice z Ukrajiny pokusily dvakrát za posledních deset dnů. Ve čtvrtek se je podle všeho ruské armádě a silám ministerstva vnitra podařilo zastavit rychleji než minulý týden v pondělí. Britští vojenští zpravodajci nicméně podotýkají, že sám resort obrany v Moskvě informoval, že na ruském území nasadil rozličnou vojenskou techniku, včetně útočných vrtulníků a raketometu TOS-1A, který je vyzbrojen termobarickými raketovými hlavicemi. „Ruské velení nyní čelí naléhavému dilematu, zda posílit obranu v regionech u hranic s Ukrajinou nebo upevnit bojové linie na okupované Ukrajině,“ uvádí britská vojenská rozvědka.

Minulý týden v pondělí se Belgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku (LSR) a Ruského dobrovolnického sboru bojujících na straně Ukrajiny. Později se stáhli. Ve čtvrtek se podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) podařilo členy LSR lokalizovat nedaleko ruské Nové Tavolžanky asi 3,5 kilometru od hranice mezi oběma státy. ISW uvádí, že na ruské území pronikají jen malé skupiny a hovoří v této souvislosti o výbojích. Jde o útočné operace malého rozsahu, při kterých vojáci rychle proniknou na území nepřítele s cílem získat informace, narušit síly protivníka nebo zničit jeho infrastrukturu. Takové výboje končí plánovaným stažením z úzce definované oblasti a jejich cílem není dané území dlouhodobě ovládnout.

Ruské ministerstvo obrany ovšem tyto výboje označuje za pokusy o „invazi“ do Ruska a úřady z příhraničních oblastí evakuovaly stovky dětí. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina řekl, že jeho šéf je o dění v Belgorodské oblasti neustále informován. Kreml se podle ISW tyto omezené výpady snaží využít ve své propagandě s cílem přesvědčit Rusy o tom, že válka na Ukrajině je pro jejich zemi existenční otázkou. Ruské vedení také chce získat podporu veřejnosti pro zdlouhavý konflikt.

  Papež nazval Mariupol „mučednickým městem“

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com