Česko daruje na pomoc Ukrajině dělostřelecké granáty, rozhodla vláda

idnes.cz

Česko daruje Ukrajině 4 000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun, rozhodla vláda. Ukrajině to má pomoci při obraně kvůli hrozbě ruské agrese. Ministryně obrany Jana Černochová z ODS to označila za gesto solidarity. Rusko na hranicích s Ukrajinou shromáždilo více než 100 tisíc vojáků a ozbrojenou techniku.

Černochová předložila vládě návrh na darování dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů a získala pro to podporu pětikoaliční vlády Petra Fialy.

„Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii. K dispozici máme poměrně širokou škálu možností od politické a diplomatické podpory až po konkrétní projevy, jako je právě dar munice, který považuji za důležité gesto solidarity,“ uvedla ministryně obrany.

„My jsme země, která má s vojenskou okupací vlastní zkušenosti, a proto nejsme připraveni něčemu takovému jenom přihlížet. A to i v situaci, kdy se to netýká přímo České republiky. Ale ono se nás to týká nepřímo, naše bezpečnost je tím ohrožena,“ řekl v úterý ve Sněmovně premiér Petr Fiala v souvislosti s hrozbou ruské agrese vůči Ukrajině.

Rusko již v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský Krym a pomáhá i separatistům na Donbase, kteří vyhlásili dvě samozvané republiky – Doněckou a Luhanskou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

  Nárůst počtu nakažených byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod 2000

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..