Vlevo dole: Deagrofertizace začala. Vláda naráží na odpor a Babiš se brání

seznamzpravy.cz

Premiér Petr Fiala sice zavelel k slibované „deagrofertizaci“ státní správy, té ale brání služební zákon. Především ministři financí Zbyněk Stanjura a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přitom říkají, že na svých úřadech vstoupili doslova na nepřátelská území.

Narážejí prý na odpor a bojkot několika vysokých úředníků, které si na ministerstva přivedlo hnutí ANO. A Andrej Babiš samozřejmě dobyté kóty hodlá bránit. Už kritizuje vládu, že chce vyházet schopné odborníky, které tam on přivedl, a místo nich nastrčit na ministerstva kamarády.

Téma pro politický podcast Vlevo dole Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové. „Tohle je pěkná ukázka dvou extrémů. Služební zákon, který měl zabránit masivním čistkám úřednictva během střídání moci, nakonec brání vládnout, protože noví ministři se pořádně nikoho nemohou zbavit a přivést si vlastní nejbližší spolupracovníky,“ říká Dolejší.

Strany současné vládní pětikoalice už před volbami poukazovaly na to, jaká ministerstva a úřady jsou nejvíc infiltrovány Babišovými lidmi, kteří místo zájmů státu chrání zájmy holdingu Agrofert. Proto se teď zaměřují hlavně na ministerstva financí, zemědělství, místního rozvoje nebo Finanční správu, Českou inspekci životního prostředí či státní podniky jako Čepro a Lesy ČR.

„Nový kabinet kromě personálií chce také zpřetrhat finanční toky mezi státem a Agrofertem, což jsou nejen dotace, ale třeba také inzerce, které státní podniky zadávaly v Babišových médiích,“ dodává Lucie Stuchlíková.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

  Blatný: Chytáme podrobná pravidla pro kulturu, sport a podnikání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..