Začne kontrola nakládání s dokumenty na Hradě. Nevím, komentoval Mynář

idnes.cz

Ministerstvo vnitra zahajuje v pondělí desetidenní kontrolu, která bude v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) prověřovat správu dokumentů a spisů. Kontrolu ministerstva vnitra a Národního bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) v prezidentské kanceláři doporučil minulý týden sněmovní bezpečnostní výbor.

Úřady podle něj mají na Hradě v souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích prověřit, jak se od začátku loňského roku dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací.

Na skartování tajné informace na Hradě upozornily Radiožurnál a server Respekt.cz. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR poté potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.

Redakce iDNES.cz zjišťovala aktuální situaci na Pražském hradě, kancléř Vratislav Mynář pak situaci okomentoval velmi stroze: „Nevím.“

Dokument od Bezpečnostní informační služby (BIS) podle Hradu dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka tvrzení odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu.

Bezpečnostní výbor po vyslechnutí šéfa BIS Michala Koudelky, ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka a šéfa NBÚ Jiřího Langa konstatoval, že BIS a NCOZ jednaly podle předpisů.

Na své příští zasedání pozval výbor kvůli ujasnění některých záležitostí zástupce KPR.

Prezidentská kancelář v prohlášení uvedla, že písemnost prošla skartačním řízením. Server Seznam Zprávy ale minulý týden uvedl, že podle jeho zdrojů na Hradě existuje písemný záznam o tom, že tajný dokument byl skartován omylem. Tento záznam podle serveru získali policisté z NCOZ.

Prezident Miloš Zeman o víkendu diskusi o skartaci označil za bouři ve sklenici vody. V Partii na CNN Prima News se podivil, že dokument adresovaný Hradu nebyl označen jako tajný, ale v nižším stupni jako důvěrný.

  Pokud zaměstnavatelé nevyplatí zdravotníkům odměny, hrozí odbory žalobami

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..